Aşı üreticisi Almanya’da aşılama neden yavaş?

BioNTech aşısının üreticisi Almanya’da aşı kaosu sürüyor. Merkel hükümeti, aşılama sürecinin yavaş ilerlemesi nedeniyle eleştirilerin odağında. Koronavirüs aşısını ilk bulan ülkelerden biri olan Almanya'da aşılama neden yavaş ilerliyor?

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs (Covid-19) pandemisine dair aşı çalışmaları, salgın başladıktan tam 14 ay sonra sonuç verdi. Ancak aşılama çalışmaları beklenenden çok yavaş ilerliyor.

Özellikle koronavirüs aşını ilk bulan ülkelerden olan Almanya’da büyük bir aşırı krizi yaşanıyor. Merkel hükümeti, aşılama sürecinin yavaş ilerlemesi nedeniyle eleştirilerin odağında.

Almanya'nın aşı planı doğrultusunda önce yaşlı ve bakımevi sakinleri, 80 yaş üzerindeki vatandaşlar, bakım ve hastane personeli aşılanmaya başlandı. Our World in Data’nın verilerine göre, Almanya  nüfusa oranla en çok aşı yapan yedinci ülke. Sinovac aşısı uygulayan Türkiye, Almanya’nın önünde, altıncı sırada yer alıyor.

AŞI ÜRETİCİ ALMANYA NEDEN AŞILAMA YAPMIYOR?

Sağlık Bakanlığı suçu, aşılamayı organize eden eyalet yönetimlerine atıyor. Ayrıca aşılamanın hızlı ilerlememesi öncelikle huzurevi sakinlerinin aşılanmasına bağlanıyor.

Zira huzur ve bakımevlerinde kalanların aşılanması ancak aşı ekiplerinin buralara gitmesi ile mümkün oluyor. Bunun aşı merkezlerindeki kitlesel aşılamaya kıyasla daha fazla zaman aldığına dikkat çekiliyor. Ayrıca aşılamadan önce kısa bir doktor kontrolü de şart koşuluyor.

ALMANYA AVRUPA İLE HAREKET EDİYOR

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci tarafından kurulan Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in geliştirdiği 'Comirnaty' isimli koronavirüs aşısının üretimi  Almanya'da yapılıyor. Almanya Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, AB ile hareket eden Almanya ilk etapta BioNTech şirketinden 55 milyon 800 bin milyon doz aşı almıştı. 

Ancak aşı üretimi yapan Almanya’nın aşı alma ve aşılamada Avrupa Birliği (AB) ile birlikte hareket etmesi, ülke kamuoyunun gündeminde. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ‘Almanya'nın bilinçli olarak Avrupa ile birlikte hareket ettiğini’ söylüyor.

Spahn'a bunun nedenini şöyle açıklıyor:

27 AB üyesi ülkenin halihazırda kıt olan aşı için rekabet etmesi birlik ruhuna zarar verebilir. Almanya'yı da daha küçük ve yoksul AB ülkelerinin haklarını suistimal etme suçlamasıyla karşı karşıya bırakabilir.

Son olarak dünya nüfusunun yüzde 11'ine sahip en zengin 27 ülke'nin, küresel aşıların yüzde 40'ını uyguladığı biliniyor.