Berlin ve Londra, Ukrayna konusunda Moskova’yı uyardı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İngiltere Başbakanı Borish Johnson, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırısının “ağır ve ciddi” faturası olacağını söyledi.

Scholz ve Johnson, Ukrayna krizi konusunda bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki lider, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri bir saldırı gerçekleştirmesinden kaçınması gerektiğine vurgu yaptı.

Scholz ve Johnson, Rusya’nın olası saldırısı halinde Moskova’nın bunun kendisi için önemli ve ciddi maliyete yol açacağının farkında olması gerektiğini belirtti.

İki lider, Rusya’nın Ukrayna’yı istilasının “stratejik bir hata” olacağını belirtirken, İngiltere Başbakanı, NATO müttefiklerinin koordineli bir yanıt üzerinde birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesinin ardından Ukrayna’nın NATO üyeliği için diplomatik girişimleri hızlanmıştı. Bu durumun önüne geçmek isteyen Rusya ise Ukrayna sınırına 100 bin askerini konuşlandırdı. Batı ülkeleri ise bunun üzerine Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden endişe duyuyor.