Almanya'dan vatandaşlığı kolaylaştırma kararı aldı

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte dünya genelinde nitelikli iş gücünde sıkıntı yaşanırken sanayi devi Almanya, nitelikli iş gücü çekebilmek için vatandaşlığı kolaylaştırma kararı aldı.

Hem Avrupa'nın hem de dünyanın en büyük sanayi ekonomisi olan Almanya, birden fazla sektörde nitelikli iş gücü açığı vermeye devam ediyor. 

Ekonomi uzmanları, yaşanan, iş gücü sıkıntısının ülkenin önümüzdeki yıllardaki ekonomik büyümesini tehdit edebileceği uyarısında bulunurken, hükümetten kritik bir vatandaşlık kararı geldi. 

Euronews'te yer alan habere göre, Almanya Çalışma Bakanlığı ülkesinin yurt dışından daha fazla nitelikli işçi çekebilmesi için göçmenlik için bürokratik engelleri azaltmak, vatandaşlık süresini kısaltmak ve çokuluslu vatandaşlığı kolaylaştırmak için yeni bir plan hazırladı.

Dijital sektörlerdeki artış, sessiz istifa ve büyük istifa dönemi, pandemi ve Ukrayna savaşının ardından iş gücü açığı hızla büyüyen Almanya'da Çalışma Bakanı Hubertus Heil, yaşanan problemin giderilmesi için "Almanya'nın nitelikli iş gücü için uluslararası rekabette cazip bir göçmen ülkesi" haline gelmesini sağlayacak yeni bir stratejik belge hazırladıklarını vurguladı.