Almanya, Ukrayna için top mermisi siparişi verdi

Almanya, Ukrayna’ya verilmesi için savunma şirketleriyle 400 milyon dolar değerinde top mermisi anlaşması yaptı.

Defense News’in haberinde, Almanya’nın Rheinmetall ve ismi açıklanmayan bir Fransız şirketinden top mermileri için 400 milyon dolardan yüksek değerde bir sipariş geçtiği aktarıldı.

14 Aralık’ta Almanya Savunma Bakanlığı, Ukrayna için 278 milyon avro karşılığında bir Fransız şirketinden 68 bin adet top mermisi alacağını duyurmuştu. Bu şirketle yapılan anlaşma kapsamında Berlin yönetimi, opsiyonel olarak 350 bin adet mermiye kadar sipariş verebiliyor.

Bu duyurudan birkaç gün sonra Rheinmetall adlı savunma şirketi de bir açıklama yayımlayarak hükümetin 100 milyon avroluk top mermisi sipariş ettiğini belirtti.

Şirketin yayımladığı açıklamada 155 milimetrelik top mermilerinin teslimatının 2025 yılında gerçekleştirilmesinin planlandığı bilgisine yer verildi.

Siparişin temmuz ayında hükümetle şirket arasında imzalanan ve 2029 yılına kadar yüz binlerce mermi, fünye ve itici maddenin teslimatını öngören anlaşmanın bir parçası olduğu ve potansiyel brüt sipariş hacminin yaklaşık 1.2 milyar avro olduğu ifade edildi.