Almanya'nın iki günlük muhimmatı kaldı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Kiev yönetimine destek olan ülkelerden Almanya'nın depolarında yalnızca iki günlü muhimmatı olduğu iddia edildi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından askeri gücüne ve savunma sistemlerini güçlendirme kararı alan Almanya'ya ilişkin kritik bir iddia ortaya atıldı. 

NATO, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Avrupa ülkelerine en az 30 günlük bir savaşta yetecek kadar mühimmat depolanmasını tavsiye etmişti. 

Almanya hükümeti tarafından paylaşılan resmi verilere göre, Ukrayna hükümetine şubat ayından bu yana 50 sığınak imha bombası, 53 bin uçaksavar füzesi ve 21,8 milyon mermi gönderildi.

Almanya'da yıllardır muhimmat açığının devam ettiğini işaret eden haber sitesi Business Insider, ülkenin silahlı kuvvetlerinin (Bundeswehr) mühimmat stoğunun olası bir savaşta bir ya da iki gün yeteceğini öne sürdü.

Independent Türkçe'nin Business Insider'dan aktardığı habere göre, Almanya'nın işgal altındaki Ukrayna'ya yaptığı muhimmat yardımları depoların boşalmasında etkili oldu. 

Mevcut stoklara ilişkin açıklama yapan Alman Güvenlik ve Savunma Sanayisi Birliği (BDSV) CEO'su Hans Christoph Atzpodien, "depolardaki mühimmat azalırken savunma sanayisine aynı oranda siparişler verilmemesi halinde sorunun çözülemeyeceğini" ifadelerini kullandı.