Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock Bucha'da

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Annalena Baerbock, savaşın başlamasından bu yana ülkeyi ziyaret eden Alman hükümetinin ilk üyesi oldu.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Bucha'ya bir ziyaret gerçekleştirdi. 

Almanya'nın enerji ithalatı konusundaki ekonomik çıkarları ve insan hakları endişeleri olduğunu dile getiren Baerbock, Rus füzelerinin stratejik liman kenti Odesa'yı vurmasından bir gün sonra Ukrayna'ya geldi. 

Diplomatlar, BM Güvenlik Konseyi'nin Ukrayna'daki kötüleşen insani durumu görüşmek üzere Perşembe günü bir kriz toplantısı düzenleyeceğini açıklamıştı. 

Baerbock'a Ukrayna ziyaretinde Rus güçlerinin tecavüz, işkence ve diğer şüpheli savaş suçları iddialarına ilişkin bilgi toplama sürecini denetleyen Ukraynalı başsavcı Iryna Venediktova ziyaret etti. Baerbock, Bucha'daki bir kilisede kurbanların anısına bir mum yakmasının ardından yaptığı açıklamada, sorumluların yargılanması gerektiğine vurgu yaparak Baerbock, "Bunu kurbanlara borçluyuz" ifadelerini kullanarak, "Burada çok güçlü hissedebileceğimiz gibi, bu kurbanlar biz olabilirdik" dedi. 

Şubat ayı ortalarında Kiev'den taşınan Alman Büyükelçiliğini yeniden açılması için çalışmalarını sürdüren Baerbock'un Ukraynalı mevkidaşı Dmytro Kuleba ile de öğleden sonra görüşmesi planlanıyor.