Almanya'dan Eurofighter konusunda Türkiye ve Suudi Arabistan'a veto geldi

Almanya, Eurofighter’ın Türkiye ve Suudi Arabistan’a ihracatını veto ettiğini duyurdu. Fransız savaş uçağı üreticisi Dassault’un CEO’su Trappier, veto meselesinin SCAF savaş uçaklarını ihraç etme garantisini de gündeme getireceğini belirtti.

Almanya'nın Eurofighter savaş uçaklarının Türkiye ve Suudi Arabistan'a satışını veto etmesini kararına Fransız savaş uçağı üreticisi Dassault Aviation'ın üst düzey yöneticisi Eric Trappier büyük tepki gösterdi.

2040 yılında Eurofighter ve Rafale'in yerini alması beklenen geleceğin hava savaş sistemi olarak tanımlanan SCAF'ın merkezinde yer alacak savaş uçağının satışları konusunda bu vetonun kendisini tedirgin ettiğini belirten Fransız CEO, Suudi Arabistan ve Türkiye'ye ihracat vetosunun SCAF savaş uçaklarını ihraç etme garantisi meselesini de gündeme taşıdığını söyledi.

Trappier, “Bana sorun olmadığı söyleniyor. Bugün olanlara baktığımda ise daha önce Eurofighter için ihracat sorunu olmadığını söyleyenlerin sorun çıkardığını görüyorum" diyen Dassault patronu, "Bu ihracat meselesinden endişe duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Avrupa'daki savunma satışlarının yüzde 80'inin şu anda Avrupa'da değil, ağırlıklı olarak ABD'de gerçekleştiğinin altını çizen Trappier, ihracatın Avrupa savunma sanayinin ekonomik yaşayabilirliği için çok daha önemli olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE ALMANYA’YI BEKLİYOR

Almanya, son dönemde Suudi Arabistan’ın İngiltere, Almanya ve İspanya tarafından üretilen 48 adet Eurofighter savaş uçağı siparişini dondurmuş durumda.

Türkiye’nin 40 adet Eurofighter satın alma talebi bulunuyor. Savunma Bakanı Yaşar Güler kasım ayının ortasında parlamentoda yaptığı konuşmada "İngiltere ve İspanya 'evet' dedi, şimdi Almanya'yı ikna etmeye çalışıyoruz" şeklinde konuşmuştu.

Dassault Aviation firması, 2040 yılına kadar Rafale ve Eurofigher'in yerini alması beklenen SCAF'ın savaş uçağını geliştirmek üzere Paris, Berlin ve Madrid'i bir araya getiren projede liderliği üstleniyor. Ortak fikirlere ve işbirliğine dayalı projede, ülkelerden birinin uçağı ihraç edebilmesi için bütün ülkelerin bu karara onay vermesi gerekiyor.