Almanya Türkiye’ye ambargo uygulama peşinde

Almanya'da muhalefetteki Yeşiller ve Sol Parti, Avrupa ile Türkiye arasında yaşanan Suriye, Libya, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs gerilimlerini gerekçe göstererek Türkiye'ye yönelik silah ambargosu kararı alınması için meclise birer teklif sundu. Teklifin sunulmasıyla Alman savunma ekipmanlarının Suudi Arabistan’a satılması akıllara geldi…

Alman muhalefetindeki Yeşiller ve Sol parti, Avrupa ile Türkiye arasında yaşanan bölgesel gerilimlerden dolayı, gerilimleri gerekçe göstererek Türkiye’ye yönelik savunma ekipmanlarına dair bir ambargo uygulanmasının gerektiğini savundukları teklifi sundu. 

19

Alman sol partisinin hazırladığı ve Türkiye’ye silah yok başlıklı teklifte Alman Federal Meclisine gönderildi. Gelecek hafta meclis gündemine alınması beklenen teklif değerlendirilmek için meclis gündemine girmiş oldu. Sol Parti'nin hazırladığı ve meclise önceki gün gönderilen teklifte, Ankara'nın modern silah sistemlerine sahip olmak istediği, geniş ve bağımsız bir askeri endüstri inşaa etmeyi hedeflediği, kara, hava ve deniz kuvvetlerinin ihtiyacı olan büyük cihazların imalatı ile savaş tankı, uçağı, orta menzilli füze, insansız hava aracı (İHA) ve denizaltı üretim kapasitesini genişletmeyi hedeflediğine dikkat çekildi. 

29

TÜRKİYE’YE İHRACATI ALMAN HÜKÜMETİ ONAYLADI!

Sol Parti parlamentoya sunduğu teklifte, federal hükümetin onayladığı askeri ihracat izinleri sayesinde Alman şirketlerin Türkiye'ye 12 milyon 800 bin euro değerinde parça ve donanım sattığını ve bu sayede Türkiye'nin bir İHA filosu kurduğu belirtiyor. 2009-2018 yılları arasında verilen 33 satış onayı ile yollanan malzemelerin askeri İHA donanımında kullanılan türden olduğu savunuluyor .

ALMAN SOL PARTİSİ TERÖR ÖRGÜTLERİNDEN YANA ADIM ATIYOR!

Sol Parti, teklifinde "Ankara'nın Türkiye'nin güneydoğusunda Kürtlere yönelik yürüttüğü savaşta, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde ve Libya'da askeri İHA'lar kullandığını kaydedip aynı şekilde Dağlık Karabağ'da da Türk askeri İHA'ların görev aldığına dair raporlar bulunduğunu" kaydediyor.

49