Almanya Sivil Koruma ve Afet Yardımı Dairesi Başkanı Tiesler, önemli uyarılarda bulundu

Almanya Sivil Koruma ve Afet Yardımı Dairesi Başkanı Ralph Tiesler, kış aylarında elektrik kesintilerinin yaşanabileceğini ve kesintilere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Almanya Sivil Koruma ve Afet Yardımı Dairesi Başkanı Ralph Tiesler, koronavirüs ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması gibi son yıllardaki gelişmelerin, beklenmedik krizlere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Tiesler; Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Almanya’nın komşu ülkelerinde savaş olması durumunda bundan ülkesinin doğrudan etkileneceğini vurgulayarak mevcut durumda elektrik kesintilerinin yaşanması tehlikesinin görüldüğünü belirtti.

Elektrik kesintileri sonucunda tedarik zincirlerinde kesintilerin yaşanabileceğini ve kritik altyapılara ve devlet kurumları ile şirketlere siber saldırılar düzenlenebileceğini de belirten Tiesler, “Bunlara karşı daha iyi hazırlıklı olmamız lazım” dedi.

Tiesler, kış aylarında elektrik kesintilerinin beklenilmesi gerektiğini belirterek “Bununla bölgesel ve geçici elektrik kesintilerini kastediyorum" diye konuştu.

Bunun sebebinin sadece enerji kıtlığı olmayacağını aktaran Tiesler, enerji şebekelerini işleten şirketlerin elektrik ağlarını koruma ve enerji tedarikini tehlikeye atmama gayesiyle söz konusu ağları geçici olarak kapatabileceklerini söyledi.

Ralph Tiesler, “Bunun riski ocak ve şubat aylarından itibaren artıyor. Bu nedenle yer yer belirli süre elektrik kesintileri yaşanabileceğini varsayıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Bazı bölgelerdeki yerel yönetimlerin buna hazırlıklı olduklarını kaydeden Tiesler, "Diğerleri çok daha kötü durumda, yeterince hazırlıklı değiller" ifadelerini kullandı.