Almanya’da Hristiyan Birlik Partisinin genel başkanları aday olduklarını duyurdu

Almanya’da yaklaşan seçimler öncesi Başbakanlık için adaylar belli oluyor. Hristiyan Birlik partilerinin genel başkanları aday olduklarını açıkladı. Peki, Almanya’da Başbakanlık için adaylık süreci nasıl ilerliyor? Adaylar kimler olacak?

Almanya’da Hristiyan Sosyal Birlik Partisi’nin (CSU) Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder ile beraber Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet Eylül ayında gerçekleştirilecek seçimlerde Başbakan adayı olmak istediklerini açıkladı.

Seçimler öncesinde şansölye Angela Merkel’in partisi CDU ile kardeş partisi CSU’nun ortak Başbakan adayının kim olacağı henüz belirlenmedi. Bununla birlikte sağ partilerin başındaki isimler aday olduklarını duyurdu.

Markus Söder, Berlin’de düzenlenen CDU-CSU Meclis Grubu Toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Söder, CDU’dan yeterli destek alması halinde merkez sağın Başbakan adayı olmaya hazır olduğunu ifade etti.

CDU Partisi geçtiğimiz Ocak ayında Armin Laschet’i lideri olarak seçti. Bununla birlikte Laschet, CDU’nun, Başbakanlık adaylığı için ön plana çıkan ismi oldu. Laschet partinin başında bulunan isim olduğu için Başbakanlık için aday olsa da, adaylığı hakkında net açıklamalardan kaçınmıştı. Laschet, adaylığı hakkında imada bulunan cümleler kullanmıştı.

CDU-CSU Meclis Grubu Toplantısının ardından konuşan Laschet, “Söder ve ben bir gün önce uzun görüşme yaptık. Biz, Başbakan adayı olmaya hazır olduğumuzu söyledik” ifadelerini kullandı.

Laschet, CDU-CSU’nun Başbakan adayının kimin olacağı ile ilgili süreci başlattıklarını belirtti. Ayrıca Laschet, bu konunun hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması gerektiğini ve adayın en kısa zamanda belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Laschet’ın, yapılan anketler ve kamuoyu yoklamalarında  Söder’i geride bıraktığı görülüyor. Bazı eyaletler tarafından güçlü bir şekilde desteklenen Söder, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi Merkel’den sonra Başbakanlık koltuğuna en yakın isim olarak görülüyor.

Kimin Başbakan adayı olacağına CDU ve CSU partileri birlikte karar veriyor. Ancak genel olarak liderler bir araya gelerek kendi aralarında bir karara ulaşıyor. Ancak bu sefer bazı milletvekilleri de görüşlerini belirtmek istediklerini ve adaylık seçimi konusunda kendilerinin de sözünün olması gerektiğini belirtti. Laschet, CDU/CSU Federal Meclis Grubu’nun Salı günkü oturumunda bu konunun gündeme geleceğini belirtti.

16 senedir Almanya’da Başbakanlık koltuğunda oturan Angela Merkel, Eylül ayında yapılacak genel seçimlerde görevini bırakacağını açıklamıştı. Almanya’daki siyaset uzmanları ise CDU-CSU’nun Başbakan adayının bu hafta içinde belli olacağını dile getiriyor.

ARMİN LASCHET KİMDİR?

Armin Laschet, Almanya’nın Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Aachen kentinde 1961 yılında dünyaya geldi. 1981-1987 yılları arasında Münih ve Bonn üniversitelerinde hukuk eğitimi alan Laschet, 1987 ve 1988 yıllarında ise gazetecilik okudu.

Laschet, 1994 yılına kadar Bavyera’da serbest gazeteci olarak sürdürürken, aynı dönemde Federal Meclis Başkanı Rita Süssmuth’a danışmanlık yaptı. 1994-1998 yılları arasında Federal Meclis’te milletvekilliği yapan Laschet, 1999-2005 yılları arasında ise Avrupa Parlamentosu’nda milletvekilliği görevinde bulundu.

2005 ile 2010 yılları arasında Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde Aile, Kadın ve Uyum Bakanlığı görevini yürüten Laschet, bölgede yaşayan Türkler ile yakın ilişkiler kurdu. Laschet, Türk-Alman dostluğu için önemli çalışmalar yaptı.

Laschet, 2017’de yaklaşık 18 milyon nüfusu ile Almanya’nın en yoğun nüfusuna sahio olan Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Başbakanı olarak seçildi. Üç çocuk babası Laschet, 16 Ocak 2021’de CDU Genel Başkanı oldu.

 

MARKUS SÖDER KİMDİR?

1967 yılında Nünberg’te doğan Söder, dört çocuk babası ve 54 yaşında. Erlangen-Nünberg Friedrich-Alexander Üniversitesi’nde 1987-1991 yılları arasında hukuk eğitimi gördü. Söder, 1990’lı yılların başında Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD’nin bünyesinde bulunan Bayrischer Rundfunk kurumunda gazetecilik eğitimi aldı. Söder, 2003-2007 yılları arasında ise CSU Genel Sekreterliği görevini yürüttü.

1994 yılından bu yana Bavyera Eyaleti Meclisinde milletvekili olan Söder, 2007-2008 döneminde ise Bavyera Eyaleti Avrupa Bakanı oldu. Söder, 2008-2011 yılları arasında Bavyera Çevre ve Sağlık Bakanı görevinde bulunduktan sonra 2011-2013 döneminde ise Bavyera Maliye Bakanı oldu. Söder, 2013’ten 2018 yılına kadar Maliye, Bölgesel Kalkınma ve Yurt Bakanı görevlerinde bulundu.

2018 yılında 13,1 milyon nüfusa sahip  Bavyera Eyaleti Başbakanlık görevinde bulunan Söder, Ocak 2019’da ise CSU Genel Başkanı oldu.