Almanya’da Yeşiler Partisi başbakan adayını duyurdu

Almanya’da yapılacak genel seçimlerde, Yeşiller Partisi’nin başbakan adayı açıklandı. Genel seçimlerde Annalena Baerbock’un aday olacağı duyuruldu.

Almanya’da 26 Eylül tarihinde yapılacak genel seçimler öncesinde adaylar belli oluyor.

Yeşiller Partisi’nin Eş Genel Başkanları Robert Habeck ile Annalena Baerbock,  partinin genel seçimlerdeki başbakan adayını açıklamak amacıyla Berlin’de toplandı düzenledi. Toplantının ardından, 26 Eylül’deki seçimlerde başbakan adayı olarak Baerbock’un belirlendiği duyuruldu.

Toplantının ardından konuşan Habeck, bugünün önemli bir gün olduğunu vurgulayarak, “Yeşillerin ilk başbakan adayı Annalena Baerbock olacak. Baerbock, ne istediğini biliyor ve bu seçim kampanyasında bize liderlik edecek” şeklinde konuştu.

Parti için yeni bir dönemin başladığına dikkat çeken Annalena Baerbock ise “Başbakan adayı olmamla tüm topluma, çoğulcu, güçlü ve zengin ülkemizi iyi bir geleceğe götürmeye davet etmek için bir teklif sunmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

İklimin korunmasına öncelik vereceğini belirten Baerbock, “İleriye bakan, yeni şeyleri yapmaya cesaret eden, insanları dinleyen bir politika öneriyorum” açıklamalarında bulundu.

ADAY GÖSTERİLEN İKİNCİ KADIN

Annalena Baerbock’un başbakan adaylığı, 11-13 Haziran’da yapılacak parti genel kurulunda onaylanacak.

Baerbock, Almanya’da 1949 yılından günümüze dek yapılan seçimlerde başbakan adayı gösterilen ikinci kadın olarak kayıtlara geçti. Birinci kadın aday ise mevcut Başbakan Angela Merkel olmuştu.

Kamuoyu araştırmalarında Yeşiller Partisi’nin yüksek oy oranlarına ulaşması, parti yönetimi tarafından ilk kez başbakan adayının belirlenmesine sebep oldu. Daha önceki seçimlerde, Yeşiller Partisi liste başı adaylarını belirliyordu.

2017’de yapılan genel seçimlerde yüzde 8.9 oranında oy alan Yeşiller Partisi’nin oy oranı, yapılan son kamuoyu araştırmalarında yüzde 20-23 arasında gösteriliyor.