Almanya Şansölyesi Angela Merkel İdlib'de ateşkese ihtiyaç olduğunu söyledi

Almanya Başbakanı Merkel, "(İdlib’de) Ateşkese ihtiyacımız var. Şu anda Türkiye sınırında bulunan yüz binlerce Suriyeli için güvenli bölgeye ihtiyacımız var." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler temaslarında da gündeme gelen güvenlik bölge planına Almanya Başbakanı Angela Merkel'den destek geldi. " İdlib'de ateşkese ihtiyacımız var" diyen Merkel, " Şu anda Türkiye sınırında bulunan yüz binlerce Suriyeli için güvenli bölgeye ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

GÜVENLİ BÖLGE PLANI NEDİR?

Türkiye'nin güvenli bölge planı ve haritası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen yıl katıldığı BM temaslarında netleşmişti. O planlara göre bölgede 5 bin nüfuslu 140 köy ve 30 bin nüfuslu 10 ilçeden oluşan yerleşim alanı oluşturulacak. İlk etapta 1 milyon Suriyelinin yerleştirilmesi planlanıyor.

Köylerin her birinde 100 metrekare 3+1 ev ile ahırdan oluşan bin konut yapılacak. Köylerde 2 cami, 16 derslikli 2 okul, bir gençlik merkezi ve spor salonu olması hedefleniyor. Her haneye 1 dönüm tarım arazisi verilecek. 1 köy yerleşim alanı için 590 bin metrekare, 140 köy için 82.6 milyon metrekare arazi büyüklüğüne ihtiyaç olacak. İlçelerdeki planlama ise 3+1 ve 2+1 dairelerden oluşan 6 bin konut inşa etmek.

Ayrıca, 11 cami, 9 okul, 2 spor salonu, 5 gençlik merkezi, spor ve sosyal tesisler ile 8 ilçede 10, 2 ilçede 200 yataklı hastane planlanıyor. 1 ilçe için 1 milyon metrekareye araziye ihtiyaç olacak. Yani toplamda 200 bin konut için 92,6 milyon metrekare araziye ihtiyaç olacak.

Yabancı fonlarla oluşturulacak güvenli bölgenin maliyetinin yaklaşık 151 milyar lira olması planlanıyor.