Almanya Rus enerjisine bağımlılığı azaltıyor

Alman hükümeti, Ukrayna’daki işgalin başlamasından bu yana Rus enerjisine olan bağımlılığın azaltılmasında ilerleme kaydedildiğini bildirdi.

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu “Enerji Güvenliğine İlişkin İkinci İlerleme Raporu” kapsamında Rus enerjisine olan bağımlılığın hızla azaltıldığı belirtildi.

Raporda, “Almanya, enerji alanında Rusya’ya olan bağımlılığını çok hızlı bir şekilde azaltma ve daha geniş bir enerji arzı tabanı oluşturma sürecinde” ifadeleri yer aldı.

Açıklanan verilere göre, Almanya’nın Rus petrolüne olan bağımlılığı geçtiğimiz yıl yüzde 35 iken, bu yıl yüzde 12’ye düştü. Ayrıca yüzde 55 olan Rus doğalgazına bağımlılığın yüzde 35’e, Rus kömürüne olan bağımlılığın ise yüzde 50’den yüzde 8’e düştüğü kaydedildi.

Raporu yorumlayan Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck, “Attığımız tüm bu adımlar, tüm aktörlerin muazzam bir ortak çabasını gerektiriyor. Bunlar hem ekonomik topluluk hem de tüketiciler tarafından hissedilecek maliyetler anlamına geliyor. Ancak daha sonra Rusya’dan şantaja maruz kalmak istemiyorsak bu gerekli” ifadelerini kullandı.