Almanya Avrupa'nın 'en güçlü' ordusunu kuracak

Rusya - Ukrayna savaşının ardından Avrupa'da savunma sistemleri ile birlikte silahlanma yarışı da sürerken, dünyanın en büyük sanayi güçlerinden olan Almanya, Avrupa’nın lider askeri gücü olma hedefini açıkladı.

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Alman Dış İlişkiler Konseyi’nde yaptığı konuşmada, ilk Ulusal Güvenlik Stratejisinin ana hatlarını paylaşırken Almanya'nın Avrupa'nın lider askeri gücü olma hedefine dair de kritik mesajlar verdi. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Nazi döneminin yol açtığı şüphelerin aşılması gerektiğinin altını çizen Lambrecht, Almanya’nın güçlü bir demokrasi olduğuna dikkat çekerek, Alman Silahlı Kuvvetleri Bundeswehr’in de güvenliği sağlayan merkezi bir aktör olarak görülmesi gerektiğini söyledi. 

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Lambrecht, ülkesinin güvenlik meselelerine yeniden eğilmesi gerektiğine işaret ederek, Alman ordusunun ülkeyi ve müttefikleri savunabilecek şekilde güçlendirileceğini, bu sürecin aynı zamanda siyasi kültürde, orduya ve askeri konulara bakışta bir değişim gerektirdiğini vurguladı.

“Bizim, tehlike anında, hem kendimizi hem ittifakımızı savunabilmemiz için güçlü, savaşmaya hazır silahlı kuvvetlerine ihtiyacımız var. Bu, 2022 yılında artık sadece teorik bir fikir oyunu değil, bir realite” ifadelerini kullanan  Lambrecht, gelecek nesillerin özgür bir ortamda, barış ve güvenlik içinde yaşayabilmeleri için Almanya’nın acil bir rota değişikliğine giderek, Alman ordusunun da bu süreçte daha güçlü ve daha aktif hale getirilmesi gerektiğini söyledi. 

Alman Silahları Kuvvetleri’nin önemi ve ağırlığının artacağını kaydeden Lambrecht, Bundeswehr’in ülkenin varlığını koruyan, “merkezi bir güvenlik otoritesi” olarak kabul edilmesi gerektiğinin altını çizdi.