Almanya, Nitelikli Göçmen Yasası'nı onayladı

Almanya’da Bakanlar Kurulu, ülkede nitelikli iş gücü açığını kapatmayı amaçlayan Nitelikli Göçmen Yasası’nı onayladı.

Alman hükümeti, yabancı göçmenlerin ülkeye girişini kolaylaştırarak giderek büyüyen iş gücü açığını kapatmayı, Almanya’yı nitelikli göçmenler için bir çekim merkezi haline getirmeyi hedefliyordu.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Almanya’da kalifiye iş gücü göçünün kolaylaştırılması için oluşturulan nitelikli göçmen stratejisine Bakanlar Kurulu’nun onay verdiği belirtildi.

Açıklamada, birçok Alman şirketinin uzun süredir nitelikli çalışan bulmakta ciddi zorluklar yaşadığı, nitelikli çalışan açığının 2022’de 1,98 milyon seviyesinde olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Vasıflı iş gücü eksikliği, çok sayıda sektörü ve şirketleri etkilemektedir. Nitelikli işçi eksikliği, Almanya’da refah için bir risk haline geldi” denildi.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hubertus Heil, konuya ilişkin değerlendirmesinde, nitelikli iş gücünü güvence altına almanın Almanya’nın önümüzdeki 10 yıl için en büyük ekonomik görevlerinden biri olduğunu söyleyerek, yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası ile modern bir göç ülkesinin temellerini attıklarını belirtti.