Annalena Baerbock: “Kıbrıs için iki devletli bir çözüm söz konusu bile olamaz”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Kıbrıs için iki devletli bir çözüm söz konusu bile olamaz” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile Almanya’nın başkenti Berlin’de bir görüşme gerçekleştirdi. 

Baerbock, görüşmenin ardından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuştu.

Baerbock, Almanya’nın Güney Kıbrıs’a olan desteğine dikkat çekerken, “Almanya burada sımsıkı sizin yanınızda duruyor” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs’ta Birleşmiş Milletler (BM) kararları temelinde bir çözüm bulunabileceğini söyleyen Almanya Dışişleri Bakanı, Berlin’in, Kuzey Kıbrıs ile yeni diyalog önerileriyle Güney’i desteklemeye hazır olduğunu belirterek, “Kıbrıs için iki devletli bir çözüm söz konusu bile olamaz” şeklinde konuştu.

Öte yandan Alman bakan, İran’daki son durum hakkında ise ülkedeki 2 protestocunun daha idam edilmesi nedeniyle İran’ın Berlin Büyükelçisi’nin bir kez daha Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını söyledi.