Almanya ile Polonya arasında kritik Patriot anlaşması

Almanya’nın, Polonya’ya Patriot füze savunma sistemi göndereceği bildirildi. 

Almanya Savunma Bakanlığı tarafından Twitter’dan yapılan açıklamada, Savunma Bakanı Christine Lambrecht’in Polonyalı mevkidaşı Mariusz Blaszczak ile görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, iki bakan arasındaki görüşmede, Varşova’nın hava sahasının güvenliğinin Patriot füze savunma sistemleri ile Eurofighter savaş uçaklarıyla desteklenmesine ilişkin Berlin’in teklifinin ele alındığı belirtildi.

Lambrecht, “Polonyalı meslektaşım Mariusz Blaszczak ile Polonya’ya Patriot hava savunma sistemlerinin gönderilmesi ve Polonya hava sahasının korunmasının Eurofighterler ile desteklenmesi konusunda anlaştık” dedi.

Almanya Savunma Bakanı, detaylar konusunda iki ülkenin uzmanlarının birlikte çalışacağını belirtti.

Berlin hükümeti, Polonya’nın Ukrayna sınırındaki Przewodow köyüne 15 Kasım’da füze düşmesinin ardından Varşova hükümetine, hava sahasının güvence altına alınması için Eurofighter savaş uçakları ve Patriot savunma sistemiyle destek verme teklifinde bulunmuştu.

Polonya Savunma Bakanı Blaszczak da Berlin hükümetinden gelen Patriot füze savunma sistemi yerleştirme sistemine sıcak baktıklarını belirtmiş, sistemin Ukrayna sınırına konuşlandırılmasını önereceğini kaydetmişti.