Almanya'nın savunma önlemleri artıyor: Litvanya ile anlaşma imzalandı

Rusya’nın dış politikasını bir tehdit olarak algılayan Almanya, Avrupa’da savunma önlemlerinin artması için aktif adımlar atıyor. Avrupa ülkelerine yatırımları artırma çağrısında bulunan Savunma Bakanı Boris Pistorius, son olarak Litvanya ile bir askeri anlaşmaya imza attı.

Almanya ile Litvanya savunma bakanları arasında 18 Aralık’ta imzalanan bir anlaşma ile Alman ordusu (Bundeswehr), Litvanya’ya 2027 yılına kadar savaşa hazır 5 bin asker yerleştirecek.

Alman kamu yayıncısı ARD, Savunma Bakanı Boris Pistorius’un bu anlaşmayı iki ülke arasında tarihi bir dönüm noktası olarak nitelendirdiğini aktardı.

Pistorius’un açıklamalarına göre Bundeswehr ilk defa Almanya dışında bir ülkede kalıcı asker konuşlandırıyor.

Litvanyalı mevkidaşı Arvydas Anusauskas da anlaşmayı benzer ifadelerle tanımladı ve anlaşmanın Vilnius’un savunma kapasitesini ciddi ölçüde arttıracağını ifade etti.

Anusauskas, “Rusya’nın agresif dış politikasının” Litvanya için en büyük tehdit olduğunu söyledi.

Rudninkai ve Rukla kasabalarına yerleşecek askerler ve ailelerinin bütün altyapı ihtiyaçları Litvanya tarafından karşılanacak.

Anusauskas, askerlerin temel hizmetlere ana dillerinde erişebileceğini ve sivillerin Litvanya iş gücü piyasasına karışmalarının kolaylaştırılacağını belirtti.

Litvanya’nın, Rusya’nın Avrupa’daki toprağı Kaliningrad ile sınırı bulunuyor.

“AB SAVAŞA HAZIR OLMALI”

Euronews’e göre, Pistorius, Alman gazetesi Welt am Sonntag’a verdiği bir demeçte, AB’nin 2020’li yılların sonuna kadar Rusya ile bir savaşa hazır olması gerektiğini belirtti.

“Baltık ülkeleri, Gürcistan ve Moldova'ya yönelik tehditlerin çok ciddiye alınması gerekiyor. Bu sadece tehdit değil. Bu on yılın sonunda tehlikelerle karşı karşıya kalabiliriz” açıklamasında bulunan Savunma Bakanı, Avrupa ülkelerinin önümüzdeki 5 ila 8 yıl içinde savunma kapasitelerini arttırması gerektiğine değindi.

Pistorius; Almanya, Fransa ve Polonya’dan oluşan “Weimar Üçgeni” ittifakına askeri bir boyut kazandırma konusunda istekli olduklarını aktardı.