Almanya Başbakanı Scholz: "Rusya'nın Ukrayna'dan askerlerini çekmesi halinde müzakereye hazırız"

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya ile yapılacak görüşmelerin şarta bağlı olduğunu açıkladı. Alman lider, Rus askerlerinin Ukrayna'dan çekilmesi halinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini belirtti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 12 Kasım'da Alman medyasına ait bir gazeteye verdiği röportajda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna'dan askerlerini çekmesi halinde Rus lider ile görüşeceğini söylemişti.

Olaf Scholz'un gazeteye yaptığı açıklamada, Putin ile geçmişte görüşmelerde bulunduğunu ve gelecekte de aynı görüşmeleri yapacağını belirtti.

Alman lider, konuşmanın devamında "Rusya'nın müzakerelerden önce kararlı bir adım atması ve askerlerin bölgeden çekilmesi gerekiyor” dedi.

Ukrayna hükümeti, Almanya’nın  Rusya ile gerçekleştirdiği müzakereleri resmi olarak desteklemediğini aktardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski Kasım 2022'de sunduğu 10 maddelik planda, Rus askerlerinin Ukrayna topraklarından tamamen çekilmesi ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün yeniden tesis edilmesi çağrısında bulunuluyor .

Batılı müttefiklerin çoğu Rusya'nın barış görüşmelerine girişmesini beklemiyorsa da Batı'nın Ukrayna'ya verdiği destek son aylarda azaldı.

Ukrayna’ya yardım finansmanı konusundaki ABD Temsilciler Meclisi'nde fikir ayrılıkları yaşansa da bazı AB liderleri askeri desteği geri çekti ya da savaştan dolayı "yorgunluklarını" kabul etti.

Almanya hükümeti, 2024 yılında Ukrayna'ya yönelik askeri yardım bütçesini ikiye katlayacaklarını söyledi.

2024 bütçe taslağında Ukrayna'ya askeri yardım için ilk başta ayrılan miktar 4 milyar avro (4,3 milyar dolar) iken hükümet bu rakamı 8 milyar avroya (8,6 milyar dolar) çıkarma kararı aldı.

Almanya , ABD'den sonra Ukrayna'ya dünyada ikinci askeri yardım sağlayan ülke konumuna geldi.