Almanya Federal Cumhuriyeti’ni tanımayan topluluğa operasyon

Alman polisi, 7 Aralık’ta darbe yapmaya hazırlandığı öne sürülen “İmparatorluk Vatandaşları” adlı topluluğa yönelik 11 eyalette 130 noktaya operasyon yaptı. Operasyon sonucunda terör örgütü üyesi olmak ve darbe planlamak suçuyla 25 kişi gözaltına alındı. 12 Aralık tarihinde de 25 şüpheliden 19’u tutuklandı. Peki, ülkede darbe yapmakla suçlanan bu örgütün üyeleri kim ve neyi amaçlıyor?

Almanya’da polis, 7 Aralık’ta bir grup “İmparatorluk Vatandaşına” eş zamanlı baskın düzenleyerek, aralarında eski asker, polis ve yargıcın bulunduğu 25 kişiyi darbe planlamak suçlamasıyla gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan 19’u ise tutuklandı.

Spiegel'in aktardığı bilgiye göre baskın emrini Federal Başsavcılık ve Federal Kriminal Dairesi (BKA) verdi. Baskın, Almanya'nın 11 eyaletinde, 3 bin polis memuruyla, 130 adrese yönelik yapıldı.

Gözaltına alınanlar arasında aşırı sağcı eski Almanya için Alternatif (AfD) Partisi milletvekili ve yargıç olarak görev yapan Birgit Malsack-Winkemann ile örgütün lideri olduğu belirtilen iş adamı Heinrich XIII Prens Reuss da vardı.

Ayrıca gerçekleştirilen operasyonda bir Rus kadın da gözaltına alınmıştı. Moskova hükümeti, sürecin Almanya’nın iç meselesini olduğunu ve kendilerinin ilgisinin bulunmadığını açıkladı.

Peskov, “Rusya’nın olaya dahli konusunda herhangi bir spekülasyon olamayacağını zaten kendileri ifade ettiler. Biz de olayı basından öğrendik, bu konuda söyleyecek bir şeyimiz yok” ifadelerini kullandı.

Alman İmparatorluğu'nun varlığının devam ettiğini savunan bu kişiler, Almanya'nın "hala askeri işgal altında olduğuna" inanıyor. İmparatorluk vatandaşları, Almanya Federal Cumhuriyeti’ni meşru bir devlet olarak tanımıyor. Bu ideolojinin bazı taraftarları Alman kurumlarını tanımadığı için vergi ödemeyi de reddediyor.

Kendilerini "İmparatorluk Vatandaşı" (Reichsbürger) olarak nitelendiren örgütün üyelerini savcılık, cumhuriyeti yıkmayı ve yerine 1871 Almanya'sını örnek alan yeni bir devleti (İkinci Reich adlı bir imparatorluğu) kurmayı planlamakla suçluyor.

Almanya Federal Başsavcılığı'nın iddianamesinde örgüt üyeleri “Almanya'daki mevcut devlet düzenini değiştirerek, ana hatlarıyla oluşturulmuş kendi hükümet düzenlerini getirmeyi kendine hedef edinmiş terör örgütüne mensup kişiler" olarak nitelendiriliyor.

Heinrich XIII Prens Reuss'un İmparator olacağı ve "Konsey" ismiyle kurulacak yeni yönetimde Adalet Bakanı Birgit Malsack-Winkemann, Dışişleri Bakanı Tim Paul G, Sağlık Bakanı Melanie R, Uluslararası Hukuktan Sorumlu Bakan Mattheas H, Askeri Kol Başkanı (Genelkurmay Başkanı) Rüdiger von P'nin olmasının öngörüldüğü ifade ediliyor.

ÖRGÜTÜN AfD ile BAĞLANTISI VAR

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Thomas Haldenwang, 21 binden fazla üyesi bulunan bu grubun yüzde 10'unun şiddet yanlısı olduğunu; bir kısmının yasal ya da yasa dışı şekilde silah sahibi olduğunu aktararak amaçlarının, bu kişileri silahsızlandırmak olduğunu açıkladı.

Haldenwang, aşırı sağcılarla hareket eden İmparatorluk Vatandaşlarının, artık homojen bir grup olmadığına vurgu yaparak, “Bunlar farklı grupların bir araya gelmesiyle oluşuyor. Ancak bunların tek bir amacı vardır; bu devleti ve özgür, demokratik temel düzenimizi yıkmak istiyorlar” ifadelerini kullandı.

Haldenwang, Federal Başsavcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar arasında yargıç olarak görev yapan ve aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partili (AfD) eski milletvekili Birgit Malsack-Winkemann'ın da bulunmasına ilişkin ise sağcı partilerin bu grupla yürüdüğünü görmelerinin, kendileri için bir sürpriz olmadığını söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da darbe planı yapanların, aşı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) ile bağlantısının önemli olduğunu vurguladı.

Berlinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Olaf Scholz, “Burada bir şeyler döndüğü çok açık. Burada asıl söylenmesi gereken, suçlananlar arasında Alman Federal Meclisi'nin eski bir AfD üyesi olmasıdır. Elbette bu çok dikkat çekici ve çok kötü bir olaydır" ifadelerini kullandı.

Sosyal Demokrat Parti Eş Genel Başkanı Lars Klingbeil ise Alman medyasına yaptığı açıklamada, aşırı sağcı AfD Partisinin cezalandırılmasını talep etti.

Lars Klingbeil, “AfD, parlamentolarda, mahkemelerde ya da kamu hizmetlerinde değil, Anayasayı Koruma Dairesi’nin izleme listesinde yer almalı” diye belirtti.

Klingbeil, İmparatorluk Vatandaşları isimli topluluğa yapılan baskının AfD ile arasındaki yakın bağlantıyı ortaya çıkardığını da sözlerine ekledi.

SİLAH YASASI SIKILAŞTIRILACAK

Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Thomas Haldenwang’in "İmparatorluk Vatandaşları" grubunun bir kısmının yasal ya da yasa dışı şekilde silah sahibi olduğunu söylemesinin ardından, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, ülkedeki silah yasasının sıkılaştırılmasının planlandığını açıkladı.

Faeser, Alman basınına yaptığı açıklamada, ülkedeki silah yasasının sıkılaştırılmasının planlandığını ifade etti.

Federal Anayasayı Koruma Dairesi’nin Reichsbürger örgütüyle alakalı yayınladığı raporda, 2000’li yılların başından bu yana örgüte katılanların sayısının 23 bini aştığını aktaran Bakan Faeser, Reichsbürger destekçilerinin yüzde 10’unun şiddet yanlısı olarak değerlendirildiğini belirtti.

Faeser, "Bunlar zararsız çılgın insanlar değil, şu anda mahkeme öncesi gözaltında olan şüpheli teröristler" değerlendirmesinde bulundu.

Reichsbürger tarafından 2021 yılında 239 şiddet eylemi gerçekleştirildiğini belirten Faeser, bin 50 Reichsbürger mensubunun silah ruhsatlarının iptal edildiğini açıklayarak, hükümetin kısa süre içinde silah yasalarını daha da sıkılaştıracağını söyledi.

ÖRGÜT ÜYELERİNE YAPILAN OPERASYON DEVAM EDECEK

Almanya’nın aşırı sağ ve terörizm uzmanı Prof.Dr. Hajo Funke, örgütün planladıkları eylemi gerçekleştirmesi durumunda bunun ölümlere ve korkunç acılara yol açabileceğini söylüyor.

Hajo Funke, Reichsbürger taraftarlarının anayasayı koruma teşkilatlarında uzun süre sanıldığından daha tehlikeli olduğunu dile getirerek "20 bin kişi olduğu söyleniyor. Bu yüksek bir sayı. Her şeyden önce ideolojik yönelimlerinden dolayı tehlikeli” diyor. 

Funke, "İmparatorluk Vatandaşları" grubu 'üşütük' görünse de tehlikelidir, üşütük olarak da tehlikeli olabilirsiniz. Bunu tarihimizden biliyoruz” diye belirtiyor. 

AA’da yer alan habere göre, Sol Parti Milletvekili Martina Renner, operasyonun düzenleneceğinin iki haftadır bazı medya organlarınca bilindiğini ve bu durumun böylesi ciddi ve büyük çaplı bir güvenlik operasyonu için güvenlik riski oluşturacağını iddia etti.

Renner, örgütün üyelerinin de önceden uyarılarak önlem almalarına neden olabileceği yönünde eleştirdi.

Örgütün bilinenden çok daha fazla destekçisi olduğu söyleniyor. Asıl önemli olan şey ise İmparatorluk Vatandaşlarının polis ve yargı güçlerini tanımayarak, Almanya'nın yeni ordusunu da kurmak istemeleri.  

Örgütün içinden bazı isimlerin Alman ordusunun içinde yer alması ve parlamento içine sızması ise örgütü daha tehlikeli hale getiriyor

Tüm bunlar Alman hükümetini daha fazla güvenlik tedbiri almasına yol açıyor ve örgüte yönelik başlatılan operasyonların ileriki günlerde devam edeceğine işaret ediyor.