Almanya Dışişleri Bakanı'ndan İsrail'e "Gazze" çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, yaşanan olayların Gazze’nin geleceği açısından olumsuz sonuçlar doğuracağını açıkladı. Baerbock, Gazze’nin işgal edilmemesi gerektiğini ve Filistin halkının bölgeden sürülmemesi gerektiğini söyledi.

G7 zirvesinin ardından açıklamalarda bulunan Annelena Baerbock, ABD’nin ardından Gazze Şeridi’nin İsrail tarafından işgal edilmesine karşı olduğunu ve bir an önce gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

Baerbock, İsrail ile Hamas arasında devam eden savaşa derhal son verilmesi ve şimdiden bölgenin geleceğinin düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

G7 Dışişleri Bakanları toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Baerbock, Gazze'nin işgal edilmemesi gerektiğini belirterek, "En uygun olasılık uluslararası koruma sağlanması olarak görülüyor. Aynı zamanda önümüzdeki yıllarda bölgeden İsrail'e yönelik bir terör tehlikesinin olmadığından da emin olmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Baerbock, Filistin halkının Gazze'den gönderilmemesi gerektiğinin altını çizerek, Gazze topraklarının küçültülmesine de karşı olduğunu sözlerine ekledi. Alman Bakan, bölgenin geleceğine ilişkin bir çözüm kararının "Filistinlilere rağmen" alınmaması gerektiğini söyleyerek, Gazze'nin ilerleyen dönemde nasıl ve kim tarafından yönetileceğine ilişkin "akıllı çözümlere ihtiyaç olduğunu" vurguladı.

Baerbock, "Çok uzak bir ihtimal olsa da iki devletli çözüme yönelik pratik adımlara gereksinim duyuluyor. Özellikle İsrail’in bu konuda adımlar atmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.