Hindistan ve Almanya Güney Çin Denizi'ne savaş gemisi konuşlandıracak

ABD ve Çin'in mücadele alanlarından en önemlisi olan Güney Çin Denizi için kurulan ittifaka Hindistan da katılıyor. Hindistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Güney Çin Denizi'ne dört savaş gemisi konuşlandırılacak.

ABD, Japonya ve Avustralya'nın ortak tatbikatlarını sürdürdüğü Güney Çin Denizi'ne Hindistan da asker göndermeye hazırlanıyor. 

Hindistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ortak tatbikatlara katılmak üzere dört adet savaş gemisi Güney Çin Denizi'ne gönderilecek. Savaş gemilerinin bu ayın başında Hindistan'dan ayrılması beklenirken, konuşlandırma sırasındaki diğer ikili tatbikatlarda, Hint savaş gemileri Singapur, Vietnam, Endonezya ve Filipinler de dahil olmak üzere Güney Çin Denizi'ne kıyısı olan devletlerden gelen deniz birimleriyle birlikte çalışacak.

Güdümlü füze destroyeri, güdümlü füze fırkateyni, denizaltı karşıtı korvet ve güdümlü füze forvetinden oluşacak olan Hint deniz gücü, iki aylık konuşlandırma sırasında ABD ve Japonlarla Malabar 2021 deniz tatbikatları da dahil olmak üzere bir dizi tatbikata katılacak.

ALMANYA'DAN DA ATAK

Almanya, yirmi yılın ardından ilk kez Güney Çin Denizi'ne savaş gemisi gönderdi. Batı'nın bölgedeki askeri varlığını genişletmek için faaliyetlere destek verecek. 

Berlin'den yapılan ilk açıklamada, Alman donanmasının ortak ticaret yollarına bağlı kalacağı bildirilirken, bölgeye gönderilen fırkateynin Tayvan Boğazı'ndan geçmesi beklenmiyor.