Almanya-Çin arasında gerilim

Çin, Almanya’da kabul edilen Hong Konglu gösterici Joshua Wong konusuna değinerek Hong Kong’un Çin’in toprağı olduğunu ve Almanya’nın Çin’in içişlerine karışmamasını önerdiklerini belirterek aksi bir durumdan Almanya’nın zararlı çıkacağını belirtti.

Berlin Büyükelçisi Wu Ken, Hong Kong’daki yaşanan olayların Çin’i alakadar ettiğini ve ikinci bir ülkenin Hong Kong üzerinde söz sahibi olmadığını ifade etti. Özellikle tecrübeli siyasetçilerin ve diplomatların bu konu hakkında yaptıkları açıklamarı yadırgadıklarını ifade eden Ken siyasetçilerden bu meseleye karışmamalarını telkin etti.

Sözlerinin devamında Hong Kong’daki protestocuların toplumsal ve kamusal düzene karşı olduklarını, toplumu karşı karşıya getirmeyi, nefret ve şiddeti yaymayı hedeflediklerini ifade eden Wu, protestocuların çoktan meşru sınırları aştıklarını ifade etti.

Sputniknews’in aktardığı bilgilere göre, Joshua Wong’un yasa dışı gösterilere katıldığı için hüküm giydiğini, en son yine gözaltına alındığını ancak kefaletle serbest bırakıldığını anımsatan Wu, "Maalesef bazı Alman siyasetçileri şiddet kışkırtanını kabul ettiler" dedi.

Wu, Alman siyasetçilerini Hong Kong ile ilgili temel bilgileri bilmemek veya siyasi çıkar sağlamakla suçladı.

Wu Ken, "Hong Kong Çin’e ait ve Hong Kong ile ilgili meselenin Çin’in iç işleri konusu olduğunu vurgulamak isterim. Çin’in egemenliğine ve güvenliğine saygı duyulmalı. Bundan dolayı siyasetçilere şiddet suçlarını örtbas etmemeyi ve Çin ve Hong Kong’un içişleri meselesine karışmamayı öneririm" dedi.

Alman basınını da eleştiren Wu, "Alman medyası gösterileri dikkatlice takip etti ancak acımasız vandalizm konusunda sessiz kaldı" değerlendirmesinde bulundu.

Hong Kong’un istikrarının ve refahının Çin’deki merkezi yönetim için de önemli olduğunu belirten Wu, birlikte çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

Alman Haber Ajansı DPA'nın haberine göre, Wu daha sonra yaptığı açıklamada, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Wong ile bir araya gelmesinden sonra Almanya’nın Pekin Büyükelçisinin Çin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını belirtti.

"Derin memnuniyetsizliğimizi ifade ettik" diyen Wu, bu olayın iki ülke arasındaki ilişkilerde olumsuz sonuç getireceğini aktardı.