Almanya: “Boris Johnson’ın iddiaları tamamen saçmalık”

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Almanya hakkındaki iddialarına yanıt verdi.

Hebestreit, Johnson’ın Berlin hükümetini başlangıçta “Ukrayna ordusunun hızlı yenilgini desteklemekle” suçlamasını “tamamen saçmalık” olarak nitelendirdi.

Hebestreit, Berlin’de gerçekleştirilen basın toplantısında, Johnson’ın CNN'de dile getirdiği iddialar hakkında konuştu.

Alman Hükümet Sözcüsü, Johnson’ın her zaman gerçekle kendine has bir ilişkisi olduğunu bildiklerini, bu olayda da aynı şey olduğunu söyledi.

Almanya’nın savaş başladıktan sonra Ukrayna’ya önemli miktarda silah verdiğini söyleyen Hebestreit, ülkesinin savaş ve kriz bölgelerine silah göndermeme uygulamasından vazgeçtiğine dikkat çekti. Sözcü, “Bu nedenle, gerçekler bu suçlamaya karşı duruyor” dedi.

Johnson, CNN’e verdiği demeçte; Fransa, Almanya ve İtalya’yı sert bir dille eleştirmiş, AB ülkelerinin savaş başlamadan önce Ukrayna’ya destek vermediğini ileri sürmüştü.

Eski İngiltere Başbakanı, Berlin hükümetini başlangıçta “ekonomik nedenlerle uzun bir çatışma yerine, Ukrayna ordusunun hızlı yenilgisini desteklemekle” suçlamıştı.