Almanya, Polonya sınırından göçmen alma taleplerine olumsuz yanıt verdi

Geçtiğimiz günlerde Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Polonya sınırında yaşanan krizin çözümü için Almanya’ya göçmen alma teklifinde bulunmuştu. Alman hükümeti, söz konusu teklife olumsuz yanıt verdi.

Almanya federal hükümeti, Polonya-Belarus sınırında günlerdir bekleyişini sürdüren ve Batı Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenler hakkında açıklama yaptı.

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya’nın sınırdaki göçmenleri ülkeye almasının söz konusu olmadığını söyledi. Seibert, “Ne Almanya ne de Avrupa Birliği için kabul edilebilir bir çözüm değil” şeklinde konuşarak, Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’ya yanıt verdi.

Seibert, Merkel ile Lukaşenko arasında geçen hafta gerçekleşen görüşmenin nedeninin Belarus-Polonya sınırındaki üzücü insani durum olduğunu söylerken, sınırdan göçmen alımının ise söz konusu olmadığını kaydetti.

Almanya ve AB; Belarus’a yönelik uygulanan yaptırımlara misillemede bulunma ve Polonya, Letonya ve Litvanya sınırlarında göçmen kaçakçılığını teşvik etme konusunda Lukaşenko’ya suçlamalarda bulunuyor.

Lukaşenko ise Merkel’i sözünde durmamakla suçlarken, hakkındaki tüm eleştirileri reddediyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Belarus Devlet Başkanı, “Almanlardan göçmenleri almalarını talep etmeliyiz” ifadelerini kullanmıştı.