Olaf Scholz: “Doğu Akdeniz’in tüm ekonomik potansiyelini birlikte kullanmalıyız”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Doğu Akdeniz ve Ege adalarında yaşanan son gelişmeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Atina’daki görüşmelerinin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

Almanya Başbakanı, Türkiye’nin adını vermeden, “Bir NATO müttefikinin bir başka müttefikin egemenliğini sorgulaması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Türkiye, Atina hükümetini Ege’deki bazı adaların statülerini ihlal ederek bu adaları yasa dışı bir şekilde silahlandırmakla suçluyor.

Scholz, Sosyal Demokrat Yunan Ta Nea gazetesine verdiği demeçte, Atina ve Ankara arasındaki farklılıkların “diyalog yoluyla ve uluslararası hukuka dayalı olarak çözülebileceğini” belirtti. Almanya Başbakanı, “iyi komşuluk ilişkilerinin sadece iki ülke için değil, Avrupa ve bir bütün olarak transatlantik ittifak için önemli olduğunu” ifade etti.

Scholz, “Ortak hedefimiz ve vizyonumuz, Doğu Akdeniz’in tüm ekonomik potansiyelini tüm ülkelerin iyiliği için kullanmak olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ise daha önce Ukrayna’daki savaşın Avrupa’da daha fazla gerginliğe yer bırakmadığını dile getirmiş ve “Başka gereksiz gerilimler olmamalı. Yunan adaları kimseyi tehdit etmiyor. Komşularımız umarız gerilimi azaltma yolunu seçecektir” şeklinde konuşmuştu.