Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Putin ile bir araya gelmeyi planlıyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kiev'deki savaşa yönelik Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile "zamanı gelince" bir araya gelmeyi planladığını bildirdi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Alman medyasına röportaj verdi.

Almanya Başbakanı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile zamanı geldiğinde bir araya gelmeyi planladığını açıkladı.

Son telefon görüşmelerinin üzerinden uzun zaman geçtiğini söyleyen Olaf Scholz, “Zamanı geldiğinde Putin ile tekrar konuşmayı planlıyorum” dedi.

Scholz'a, röportaj sırasında, "Moskova'da iktidar değişikliği olması durumunda nasıl bir yol izleyeceği" sorusu yöneltildi.

Almanya Başbakanı ise "Bu tür spekülatif şeyler umurumda değil. Eninde sonunda Moskova ve Kiev'deki yetkililer bir anlaşma yapmak zorunda kalacak" yanıtını verdi.

Olaf Scholz, amacının Kiev'i aktif olarak desteklerken diğer taraftan NATO ile Moskova arasında doğrudan bir çatışma çıkmasını önlemek olduğunu belirtti. 

Almanya Başbakanı, “Asla tek başımıza hareket etmemeliyiz, dostlarımız ve müttefiklerimizle yakın koordinasyon içinde hareket etmeliyiz” dedi.

Scholz'a, "Savaşın müzakere yoluyla sona erme ihtimali" sorusu yöneltildi. Scholz, Putin'in, savaşın "bir tür soğuk barış" yaparak bitirilemeyeceğini anlaması gerektiğini açıkladı.

Almanya Başbakanı, “Adil bir barıştan bahsediyoruz ve bunun ön koşulu Rus birliklerinin geri çekilmesidir” ifadelerini kullandı.