Olaf Scholz: “Çin ile ilişkilerimizi değiştirmeliyiz”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin Komünist Partisi’nin son kongresinden çıkan sonuçların ardından ülkesinin Pekin ile ilişkilerini değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin’e gerçekleştireceği resmi ziyaret öncesi yeni Pekin politikası hakkında açıklamalarda bulundu.

Almanya Başbakanı, Frankfurter Allgemeine Zeitung’a yazdığı makalede, Çin Komünist Partisi’nin son kongresinden çıkan sonuçların ardından ülkesinin Pekin ile olan ilişkileri değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Scholz, Marksizm-Leninizm’e bağlılığın önceki parti kongrelerine kıyasla çok daha fazla yer kapladığına dikkat çekerken, “Çin on yıl önceki Çin değil. Çin değişirse bizim de Çin ile ilişkilerimizin değişmesi gerektiği açıktır” dedi.

Almanya Başbakanı, Pekin hükümetiyle yapacağı görüşmelerde “zor konuları” göz ardı etmek istemediğini belirtirken, “Bu, sivil ve siyasi özgürlüklere ve örneğin Sincan eyaletindeki etnik azınlıkların haklarına saygıyı da içeriyor” ifadelerini kullandı.

Tayvan’da yaşanan gelişmelere dair endişelerini dile getiren Scholz, “ABD ve diğer pek çok ülke gibi biz de ‘Tek Çin’ politikası izliyoruz. Ancak bu, statükonun ancak barışçıl bir şekilde ve karşılıklı rıza ile değiştirilebileceği anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Pekin ile ekonomik bir ayrışmaya karşı olduğunu söyleyen Almanya Başbakanı, tek taraflı bağımlılıkların azaltılması gerektiğine dikkat çekti. 

Scholz, Berlin’in Pekin politikasının ancak Avrupa’nın Çin politikasıyla bütünleşirse başarılı olabileceğini dile getirirken, bu nedenle seyahati öncesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da dahil olmak üzere Avrupalı ortaklar ve transatlantik dostlarla yakın bir koordinasyon içinde olduklarını ifade etti.