Almanlar koronavirüsü 8 yıl önce rapor etmiş! Hangi öngörüler bire bir çıktı?

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Alman Meclisi'ne bundan tam 8 yıl önce ‘’Risk Analizi ve Halkı Koruma” isimli bir rapor sunuldu. Raporda, mutasyona uğramış bir virüsün Güneydoğu Asya’daki bir hayvan pazarından çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alacağı ve bu süreçte kaç kişinin virüsten hayatını kaybedeceği detayları yer aldı. Peki bu raporu kim hazırladı? Rapordaki hangi öngörüler bire bir çıktı?

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Alman Meclisi'ne bundan tam 8 yıl önce ‘’Risk Analizi ve Halkı Koruma” isimli bir rapor sunuldu. Sözcü gazetesinin eriştiği raporda, ‘SARS CoV’  virüsün, Güneydoğu Asya’daki bir hayvan pazarından çıkacağı ve tüm dünyayı etkisi altına alacağından bahsediliyor. Ayrıca koronavirüse dair birçok bilginin yer aldığı raporda, binlerce kişinin bu virüs yüzünden hayatını kaybedeceği belirtiliyor.

RAPORU KİM YAZDI?

Rapor, ‘Robert Koch Enstitüsü’ başkanlığında Alman İnşaat ve Yerleşim Planı Müsteşarlığı, Halkı Koruma ve Doğal Felaketlere Yardım Müsteşarlığı, güvenlik ve bilgilendirme bölümüne bakan müsteşarlık, tarım ve beslenmeyle ilgili müsteşarlık, Teknik Yardım Ulaştırma Birimi Başkanlığı, Özel Komando Birlikleri, Alman Ordusu uzmanları ve Paul Ehrlich Enstitüsü ile birlikte hazırlandı. Alman Mezlisine sunulan raporda, yaşlıların yüzde 10’unun bu virüsten etkileneceği ve pandeminin üç ayrı dalga halinde yayılacağının altı çizildi.  

Merkel hükümetinin, o raporun ardından ülkedeki sağlık sistemini güçlendirdiği ve tüm önlemleri aldığı belirtiliyor. Raporda hazırlık önerileri, çeşitli durumlara göre iyi-kötü durum senaryolarının hazırlandığı görülüyor.

RAPORDA YAZAN DETAYLAR

Raporda yazan detaylarda, Çin'den gelen Çinlilerin veya Çin'e giden 6 ile 10 Almanın bu hastalığı yayabileceği ve herkesin hastalığı 10 kişiye kadar bulaştıracağı belirtiliyor. Mutasyona uğraması nedeniyle SARS Cov virüsünden oldukça farklı olacak bu virüs, insanların bağışıklık sistemini hızla çökertecek ve H5N1-Influenza'dan çok daha ağır sonuçlar doğuracak.

Virüsün belirtilerine dair detaylarında yer aldığı raporda; yüksek ateş, kuru öksürük, hastaların çoğunda nefes darlığı, röntgen çekildiğinde akciğerlerde çeşitli bulgular, üşüme-titreme nöbetleri, bazen mide bulantısı ve ishal, baş dönmesi, kas ağrıları gibi ifadeler yer alıyor.

RAPORDAKİ ÖNGÖRÜLER

Virüs, Güneydoğu Asya'dan, vahşi hayvan satılan bir pazarlardan yayılacak

Kesinlikle mutasyona uğrayacak ve insanlara çok hızlı yayılacak

Virüs kesinlikle yüksek oranda ölümlere neden olacak

Virüsü kontrol altında tutmak, AIDS'e neden olan HIV virüsünden de zor olacak.

Söz konusu virüsün insanlara bulaşması, kuluçka süresine bağlı olacak. Ancak virüsün bulaştığı kişide semptomların ortaya çıkması 2 ile 14 gün arasında ortaya çıkacak.

Aşısının çıkması 3 yılı bulacak

Birçok ülkenin yatak kapasitesi yetersiz kalacak

İlaç, kişisel korunma ve dezenfeksiyon malzemeleri konusunda büyük talepler olacak

Yiyecek içecek teminlerinde sıkıntılar yaşanmayacak

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR KURTARILAMAYACAK

Araştırmacıların bir diğer öngörüsü ise, virüsten en çok yaşlıların ve kronik hastalığı bulunan kişilerine etkileneceği şeklinde. Aynı koronavirüste uzmanların belirttiği gibi, bağışıklık sistemi zayıf olan yaşlılar ve kronik hastalığı bulunan bireylerin virüsten kurtulması pek mümkün olmayacak. Çocuk ve gençlerde ise ölüm oranları yüzde 1'in altında kalacak. Rapora göre; gençler ve sağlıklı insanlarbir haftada virüsü atlatacak, ancak yaşlıların tedavileri 60 günü bulabilecek denildi.

3 DALGA NEDİR?

Raporda virüsün 3 dalga halinde vuracağı ve en tehlikelisinin ilk dalga olacağı yazıyor. İlk dalganın ardından ikinci ve üçüncü dagla gelecek. Pandemi böylece üç yıla yayılmış olacak ve bu süreç içinde iki kez mutasyon geçirecek. Bir kez bu hastalığı kapan kişi, aynı virüsten 360 gün daha etkilenmeyecek.

Bu virüsün ilk dalgası 1 gün ile 411 gün sürecek. Bu dalgada 29 milyon kişi virüs kapacak. İkinci dalga 462 ile 692 gün aralığında olacak. Burada 23 milyon Almanın virüsten etkileneceği hesaplanıyor. Üçüncü dalga ise 693 günden başlayıp 1052 güne kadar uzayabilecek. Bu da 26 milyon kişiyi etkileyecek.

HANGİ ÖNLEMLER ALINMALI

Raporda, virüsten korunmak isteyen bireylerin alması gereken önlemlere de değiniliyor. İnsanların kendilerini koruması için hijyen kurallarına son derece dikkat etmesi, gerekli yerlerde eldiven ve maske takması gerekiyor. Hastalık özellikle, aile içindeki temaslar, virüsü taşıyan kişilerin çevresinde bulunmak ve toplu taşımalar gibi kalabalık ortamlarda insanlara bulaşacak.

Virüse karşı karantina önlemleri, okulların kapatılması, kalabalık yerlerde bulunma yasağı, yakın temas yasağı gerekli olacak.

 ÖNLEM ALINMAZSA 7.5 MİLYON KİŞİ ÖLEBİLİR

Söz konusu raporda ölüm oranlarına ilişkin de çarpıcı rakamlar yer alıyor. Raporda, yaşlılarda ölüm oranının yüzde elliyi bulabileceği ve üç dalgada 7.5 milyona yakın Almanın hayatını kaybedebileceğinden söz ediliyor.

Merkel hükümetinin, 8 yıl öncesinden hazırlanan bu raporlar doğrultusunda önlemlerini aldığı belirtilerek hastaneler buna göre güçlendirildiği aktarıldı. Sağlık sisteminin pandemiye hazırlandığı ifade edilirken Almanya'nın şu an için coronanın hızını kesmesinde, Meclis'e sunulan bu “Bilimsel öngörü ve senaryo çiziminin” etkisinin büyük olduğu belirtiliyor.