Alman firma'ya yazılım soruşturması

Alman bir yazılım şirketi Türkiye'ye muhalefetin telefonlarını dinlemesi için casus yazılım satmakla suçlanıyor .

Almanya'nın Bavyera bölgesinde savcıların başlattığı bir soruşturmada FinFisher adlı yazılım şirketinin Türkiye hükümetine muhalefetin telefonlarının dinlenebilmesi için casus yazılım sattığı iddia ediliyor. Sueddeutsche Zeitung adlı Alman gazetede yer alan habere göre, Münih Savcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada, söz konusu yazılım şirketinin teknik takip yazılımını ve ekipmanını yasa dışı yollarla Türkiye'ye ihraç ettiği iddia ediliyor.

Reuters haber ajansı ise FinFisher şirketinin konuyla ilgili bir yorum yapmadığı, e-posta ve telefon yoluyla iletilen soruları yanıtlamadığı ifade ediliyor.

Soruşturmaya konu olan Finspy adlı yazılımın 2017 yılında olağanüstü hal dönemindeki gözaltı ve ihraç kararlarını protesto etmek için düzenlenen bir eyleme katılanların telefonlarına yerleştirilmek üzere Türkiye tarafından satın alındığından şüphelenildiği belirtiliyor. Reuters haberinde, Finspy aracılığıyla yazılımın yerleştirildiği telefonlardaki rehberlerin, fotoğraf ve videoların ele geçirilebildiği belirtildi. Benzer iddialar 2018 yılında da gündeme gelmiş, Almanya Ekonomi Bakanlığı teknik takip ve casusluk yazılımlarının ihracı için herhangi bir lisans çıkarılmadığını açıklamıştı.

Sahte internet sitesi aracılığıyla telefonlara sızıldı!

Alman basınında yer alan haberlerde ise Sınır Tanımayan Gazeteciler ve Avrupa Anayasal Haklar ve İnsan Hakları Merkezi temsilcilerinin söz konusu yazılımın kaynak kodlarını analiz ettiğini ve yazılımı geliştirenin Alman şirket olduğunun tespit edildiğini yazıyor. Söz konusu örgütler, yazılımın Türkiye'ye yasa dışı yollarla satıldığı iddiasıyla bir suç duyurusunda bulunduklarını da belirtiyorlar. Yazılımın Türkiye'de yayın yapan muhalif bir internet haber sitesinin sahte versiyonuna yerleştirildiği ve bu yolla telefonlara sızıldığı da iddia ediliyor.Sınır Tanımayan Gazeteciler Almanya temsilcisi Christian Mihr iddialar için "Alman casusluk yazılımının Türkiye'de gazeteciler ve muhalif kişilere karşı kullanıldığını görmek kabul edilebilir bir şey değil" diye belirtti.Alman basınında çıkan haberlerde, ‘FinSpy’ programının 2017 yılında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından düzenlenen ve üç hafta süren "Adalet Yürüyüşü" sırasında CHP'li vekillerin ve başka katılımcıların cep telefonlarına bulaştırıldığı, yazışma ve konuşmaların anında takip edildiği iddia edilmişti.

“CHP’lilerin tüm konuşma ve yazışmalar takip edildi”

Konuyla ilgili olarak ‘AccessNow’ adlı bilişim hakları grubu tarafından kaleme alınan ve Münih Savcısı’nın da üstlendiği detaylı raporda, casus yazılımının "Adalet Yürüyüşü" eyleminin katılımcılarına, yürüyüşle ilgili güncel gelişmeleri aktaracağı öne sürülen sahte Twitter hesapları üzerinden önerilen bir uygulamanın indirilmesi sonrasında yüklendiği öne sürülüyor. Rapora göre, casus yazılım, cep telefonlarındaki bütün görüşmeleri, elektronik postaları, WhatsApp ve Viber üzerinden iletişimi takip ederek, bilinmeyen bir merkeze yönlendirdi. Casus yazılımın, Türkiye’ye nasıl ulaştırıldığı, hangi kuruma ya da kime satıldığı soruları şimdiye dek cevaplanmadı. Kendi internet sitesinde "dünya çapında polis ve istihbarat örgütlerine ürün satıldığını" vurgulayan FinFisher’den iddialarla ilgili şimdiye dek bir açıklama yapılmadı.

CHP’li milletvekillerinin başvurusuyla “yasadışı dinleme” soruşturması

Alman basınında çıkan haberler sonrasında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz gerekirse Alman hükümeti aleyhine Almanya'da dava açacağız. Bizi dinlemişler, sanıyorlar ki bir şey bulacaklar. Vallahi bir şey yok. Onlar da biliyorlar" diye konuşmuştu. Geçen Ağustos ayında da, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘FinSpy’ üzerinden telefonlarının dinlendiği şüphesiyle savcılığa başvuran 40 CHP milletvekilinin yaptığı başvuru üzerine "yasadışı dinleme" soruşturması başlattı. Bir grup CHP’li milletvekili, daha önce eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım’a başvurarak, iddiaların üzerine gidilmesini talep etmişti. 

Federal Hükümet: “İddialar soruşturulacak”

Konu Alman Federal Meclisi’nin gündemine de taşındı. Göçmen karşıtı Almanya için Alternatif (AFD) partisinin "Türk muhalefetinin Alman casus yazılımı desteğiyle izlenmesi" başlıklı soru önergesine, Federal Hükümet 17 Temmuz 2018’de cevap verdi. Yanıtta, FinFischer’in hükümete 2015 yılından bu yana Türkiye’ye ihracat izni için herhangi bir başvurusunun bulunmadığı belirtilirken, iddialarının soruşturulacağı ve dava konusu olup olmayacağına savcılığın karar vereceği açıklanmıştı.

Avrupa Birliği (AB), 2015 sonrasında üye ülkelerde insan haklarını ihlal edebilecek casus ekipman satışını kısıtlarken, Almanya söz konusu teknolojilerin üçüncü ülkelere satılmasını Federal Ekonomi Bakanlığı’nın özel iznine bağlamıştı.