Ali İhsan Merdanoğlu kimdir? Ali İhsan Merdanoğlu DEVA partisinde yer alacak mı?

Ali İhsan Merdanoğlu’nun Ali Babacan’ın kuracağı partide yer alacağı haberleri üzerine Ali İhsan Merdanoğlu kimdir? Ali İhsan Merdanoğlu’nun biyografisi, özgeçmişi, doğum yeri, doğum tarihi, kaç yaşında olduğu, memleketi, hangi görevlerde bulunduğu merak edilmeye başlandı. İşte Ali İhsan Merdanoğlu hakkında merak ettiğiniz her şey haberimizde...

Ali İhsan Merdanoğlu, 24 Mart 1963'te Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Merdan Köyü’nde doğdu. Ali İhsan Merdanoğlu’nun babasının adı Osman, annesinin adı Zahide'dir. Çiftçi ve iş insanı olan Ali İhsan Merdanoğlu, Ziya Gökalp Lisesi’nden mezun oldu. GÜNSİAD ve BİSİAD Kurucu Üyeliğinde bulundu. Bismil Birlikspor Kulübü Başkanlığı görevini yürüttü.

ALİ İHSAN MERDANOĞLU SİYASİ KARİYERİ

Ali İhsan Merdanoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 22. Dönem (14 Kasım 2002 - 22 Temmuz 2007) ile 23. Dönem  (22 Temmuz 2007 - 12 Haziran 2011) için yapılan genel seçimlerde iki kez Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) listesinden Diyarbakır Milletvekili seçildi. TBMM Hesaplarını İnceleme Komisyonu Başkan Vekilliği, Sokak Çocukları Araştırma Komisyonu Üyeliği, Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyeliği, Yeni Zelanda Parlamentolar Arası Dostluk Grup Başkanlığı yaptı… Orta düzeyde İngilizce bilen Merdanoğlu, evli ve 5 çocuk babasıdır. 

2 dönem üst üste Ak Parti’nin Diyarbakır milletvekili olarak TBMM’de yer alan Ali İhsan Merdanoğlu, Ali Babacan’ın liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA)   kurucularından olduğu açıklandı.

Ali İhsan Merdanoğlu Orta düzeyde İngilizce bilen, evli ve 5 çocuk babasıdır.