İran ile Belarus, ABD yaptırımlarına karşı birlik oluyor

Tahran’da Aleksandr Lukaşenko’yu ağırlayan İran Dini Lideri Ali Hamaney, Belarus Başkanı’na ABD ve Batı yaptırımlarına karşı birlik olma çağrısında bulundu.

Ali Hamaney ve Aleksandr Lukaşenko, pazartesi günü Tahran’da ülkeler arası iş birliği düzeyini artırmak ve durgunlaşan ilişkileri düzeltmek için görüştü.

Tasnim News’e göre, Hamaney, İran ve Belarus tarafından paylaşılan ortak koşullara işaret etti.

ABD ve bazı Batılı ülkeler tarafından uygulanan ambargoları da bu koşullar arasında sayan İran Dini Lideri, “ABD tarafından yaptırım uygulanan ülkeler, yaptırım silahını yok etmek için dayanışma içinde olmalı ve bir araya gelmeli. Bunun yapılabilir olduğuna inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Hamaney’in resmî internet sitesine göre, İran Yüce Rehberi, yaptırımların ters teperek ülkenin iç potansiyelini keşfetmesini ve tıp, biyoloji, teknoloji, havacılık ve uzay, nükleer, nanoteknoloji gibi bilim dallarında gelişmesini sağladığını söyledi.

Bu çerçevede Hamaney, yaptırım uygulanan ülkelerin birbirlerinin potansiyelinden tam olarak yararlandığı takdirde büyük kazançlar elde edilebileceğini ifade etti.

İranlı lider ile yaptığı görüşmelerden son derece memnun kaldığını belirten Lukaşenko, Belarus’un İran’ın yaptığı gibi yaptırımları kendi avantajına kullandığı takdirde büyük gelişme kaydedebileceğini söyledi.

Lukaşenko, bu geziye İran’ın yöntemlerine aşina olmak için çıktığını, Tahran ile ilişkilerde yeni bir sayfa açmaya istekli olduğunu da aktardı.