Ali Babacan'n DEVA Partisi'nin kurucuları arasında olan Ahmet Faruk Ünsal kimdir?

MAZLUMDER'de genel başkanlığı yapan eski AK Parti Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal Ali Babacan'ın kurduğu Demokrasi Ve Atılım Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı. Ahmet Faruk Ünsal kimdir?

Türkiye siyasetinin yakından tanıdığı Ahmet Faruk Ünsal İnsan hakları çalışmaları ile adından söz ettiriyor. Ali Babacan'ın kurduğu Demokrasi Ve Atılım Partisi'nin kurucuları arasında yer alan Ahmet Faruk Ünsal daha önce farklı partilerde siyaset yaptı. 

Ahmet Faruk Ünsal, 1963 yılında Diyarbakır'da dünyaya geldi. Ünsal'ın babası Milli Selamet Partisi'nden (MSP) 15. ve 16. dönem Adıyaman milletvekilliği yapmış olan Abdurrahman Ünsal'dır.

Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunu olan Ahmet Faruk Ünsal, TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'de (TAİ) makine mühendisi olarak görev yaptı.

2002 seçimlerinde AK Parti'den 22. dönem Adıyaman Milletvekili seçildi. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın mütevelli heyetinde bir süre bulunan Ünsal, MAZLUMDER'in genel başkanlığı görevini de yürüttü.

24 Haziran 2018 milletvekili genel seçimlerinde Saadet Partisi’nin 27. Dönem Gaziantep Milletvekili adayı oldu. Ahmet Faruk Ünsal, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde SP Adıyaman Belediye Başkan Adayı oldu.