Ali Babacan'n Demokrasi ve Atılım Partisi'nin (DEVA) kurucuları arasında olan Metin Gürcan kimdir?

AK Parti’den istifa eden Ali Babacan'ın partisinin kuruluşuş sürecini tamamlaması üzerine, 'Demokrasi ve Atılım Partisi'nin (DEVA) kuruluş kadrosunda olan isimler basına sızmaya başladı. Ali Babacan’ın yeni partisinde yer alacak isimler arasında Metin Gürcan’ın da olacağı haberleri sonrası Metin Gücan’ın kim olduğu da merak edilmeye başladı. Peki Metin Gürcan kimdir, hayatı ve biyografisi...

AK Parti'den istifa ederek Demokrasi ve Atılım Partisi'ni kuran Ali Babacan'ın Kurucular listesinde, uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) çeşitli birimlerinde görev almış olan Metin Gürcan'da var. 

1998-2014 yılları arasında TSK’nın değişik birimlerinde çalışan Metin Gürcan, Güneydoğu Anadolu bölgesi, Irak, Afganistan, Kazakistan ve Kırgızistan’da görev yaptı. Özel Kuvvetler bünyesinde yetişen Gürcan, 2008-2010 arası Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Deniz Kuvvetleri Enstitüsü’nde ‘Bölgesel Kürt Yönetimi ile Bağdat merkezi yönetimi arasındaki çevre-merkez ilişkisi’ adlı teziyle Güvenlik Çalışmaları alanında master derecesi aldı.

Ocak 2015'te kendi isteğiyle emekli oldu. Şu anda Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nde TSK’nın kurumsal dönüşüm kapasite ve isteği konusunda doktora tezini yazan Gürcan'ın Turkish Studies, Small Wars Journal, Dynamics of Asymmetric Conflict, Perceptions gibi uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde çatışmanın değişen doğası, terörizm, ayaklanma ve ayaklanmaya karşı koyma, sivil asker ilişkileri, dış politika ve askeri strateji konularında yayımlanan pek çok akademik makalesi bulunuyor.