Ali Babacan'n Demokrasi ve Atılım Partisi'nin (DEVA) kurucuları arasında olan Hasan Karal kimdir?

Ali Babacan'ın bugün İçişleri Bakanlığı'na dilekçe vererek kuruluşunu gerçekleştirdiği, Demokrasi ve Atılım Partisi'nin (DEVA) kurucular kadrosu çıklandı. Kadroda, ilahiyatçı Hasan Karal'da yer alıyor.

AK Parti’den istifa eden Ali Babacan'ın partisinin kuruluşuş sürecini tamamlaması üzerine, 'Demokrasi ve Atılım Partisi'nin (DEVA) kuruluş kadrosunda olan isimler basına sızmaya başladı. Partinin kurucular kadrosunda ilahiyatçı Hasan Karal'da var...

HASAN KARAL KİMDİR?

1973 yılında Rize'de dünyaya gelen Karal, Rize İmam Hatip Lisesini bitirdi. Kahire El-Ezher Üniversitesi Din Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu. Ayrıca Uluslararası Beyrut Üniversitesi'nde hukuk eğitimi aldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'de Yüksek Lisans yaptı.

Yurt dışında kaldığı yıllarda Yurtdışı Türk Öğrencileri Derneği'ni kurdu ve başkanlığını yaptı.

1993'te Rize İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği'ni (RİMDER) kuran ve uzun yıllar başkanlığını yürüten Karal, ayrıca Rize Milli Gençlik Vakfı ve Rize Ensar Vakfı Başkanlığı görevlerini yürüttü.

RİMDER bünyesinde kurulan Rize'nin ilk radyolarından Radyo Selam, Kanal 2000 Radyo - TV ve aylık çıkarılan İnsanlığa Selam Dergisi'nin yönetim kurulu başkanlıklarını yaptı.

Çay sektöründe iki yıl fabrika müdürü olarak görev yapan Karal, 1996 yılında Diyanet teşkilatında memuriyete başladı ve aynı zamanda Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yabancı dil öğreticiliği görevinde bulundu.

Birçok Uluslararası Toplantı ve Organizasyonda Yeminli Tercümanlık yaptı.

12 Ekim 2001'de 28 yaşında iken AK Parti‘nin kurucu Rize il başkanı olarak atandı. 2001 – 2007 yılları arasında aralıksız olarak bu görevini sürdürdü. 2007 Milletvekilliği Genel Seçiminde Rize'den 3.sıra Milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi.

2009 Mayıs kongresinde yeniden İl Başkanlığına seçildi. 2011 Milletvekilliği Genel Seçimleri için 15 Ocak 2011 tarihinde Rize İl Başkanlığı görevinden istifa etti. 2.Sıradan Milletvekili adayı oldu ve seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 24. Dönem Dışişleri Komisyonu ile Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. Türkiye - Yemen Parlamentolararası dostluk grubu başkanı.