Ali Babacan, Demokrasi ve Atılım Partisi’ni (DEVA) bugün kuruyor

AK Parti'den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, uzun süredir kuruluş çalışmalarını yürüttüğü partisinin başvurusunu bugün yapacak. Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) isimli partinin kurucu sayısının 90 kişi olması bekleniyor. Ali Babacan'ın partisinin kurucuları arasında farklı kesimlerden siyasette bulunmuş isimler ve ilk defa politikaya adım atan kişiler var.

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan liderliğindeki yeni partinin kuruluş başvurusunun bu sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığı’na yapılması bekleniyor. Adı DEVA (Demokrasi ve Atılım Partisi) olan yeni partinin kuruluş toplantısıysa çarşamba günü Ankara Bilkent Oteli’nde düzenlenecek.

Yeni partinin 90 kurucusu olacağı söyleniyor. Kuruculardan bazılarının şu isimler olması bekleniyor:

Gülay Göktürk, Nihat Ergün, Metin Gürcan, Sadullah Ergin, Mustafa Yeneroğlu, Fazıl Hüsnü Erdem, Selma Aliye Kavaf, Ayşe Ezgi Yıldırım, Ali İhsan Merdanoğlu, Kerem Altun, Oğuzhan Aygören, Tunahan Elmas, Mehmet Emin Ekmen.

Kurucular arasında ismi geçen Mustafa Yeneroğlu’nun sosyal medya hesabından gece yarısı attığı tweet, partinin kuruluşunu haber veren dair bir mesaj niteliği taşıyor.

PARTİ KURULMADAN KRİZ Mİ ÇIKTI?

Öte yandan Sözcü'de yer alan habere göre, bugün resmen kurulması beklenen partide Abdullah Gül krizi çıktı. Yeni partinin kurucu listesi ve tüzükle ilgili 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Babacan ters düştü. Babacan, yeni partinin son şeklini oluşturmak için kurucu yapmayı düşündüğü isimlerle Ankara'da iki gün süren bir toplantı gerçekleştirdi. Bir otelde düzenlenen toplantıda tüzük, program ve kurucu isimler masaya yatırıldı. Ancak toplantıya Gül'e yakın isimler davet edilmediği öne sürüldü.