Rusya'nın muhalif lideri Navalny dolandırıcılıktan suçlu bulundu

Uçaktan zehirlenmesinin ardından Almanya'da tedavi gören ve Rusya'ya dönüşünde havalimanında gözaltına alınan Rus muhalif lider Alexey Navalny, dolandırıcılıktan suçlu bulundu.

Son olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ait olduğu iddia edilen Karadeniz'deki sarayın görüntülerinin paylaşılması sürecinde dikkatleri üzerine çeken gözaltındaki muhalif lider Alexey Navalny, dolandırıcılıktan suçlu bulundu.

Uçakta zehirlenmesinin ardından Almanya'da tedavi gören ve 2021 yılında Rusya'ya dönüşünde havalimanında gözaltına alınan Navalny, hastanede olduğu süreçte 2014 yılında hakkında açılan bir davanın denetimli serbestlik şartlarını ihlal ettiği gerekçesi ile iki buçuk yıldan fazla hapis cezasına çarptırılmıştı.

Moskova'daki Lefortovo mahkemesinde görülen bir diğer davada Navalny için dolandırıcılık ve mahkemeye saygısızlık suçlamalarıyla 13 yıl hapis cezası çarptırılması istenmişti. Mahkemeye sunulan iddialara göre, Alexei Navalny'nin yaklaşık 350 milyon ruble (50 milyar 226 milyon Türk lirası) çaldığı iddia edildi ve mahkeme tarafından suçlu bulundu. 

Mahkemede kararı dinleyen Alexey Navalny'nin bir hayli zayıfladığı dikkatlerden kaçmadı. Navalny daha önce de hapishanede açlık grevine başlamıştı. 

ALEXEY NAVALNY KİMDİR?

Eski bir subay olan ve sepet dokuma fabrikası sahibi Anatoly Navalny ve Lyudmila Navalnaya'nın oğlu olarak 4 Haziran 1976'da Rusya'nın Butyn şehrinde dünyaya gelmiştir. Peoples' Friendship University of Russia'dan mezun olmasının ardından Devlet Finans Akademisi'nde eğitim alan Navalny, Rusya Muhalefet Koordinasyon Konseyi üyesi, İlerleme Partisi'nin lideri ve Yolsuzlukla Mücadele Vakfı'nın (FBK) kurucusudur.

2000 yılında Nobel'e aday gösterilen Navalny, Putin yönetimine muhalif söylemleri ile sık sık gündeme gelmiştir. 

Sokak protestolarının önde gelen organizatörü olan Navalny, LiveJournal blogu ve RosPil web sitesi de dahil olmak üzere birden fazla sosyal ağ üzerinden Rus hükümetinin yolsuluklarını ortaya çıkarmıştır.