Rus muhalif lider Navalny kayıp!

Zehirlenmesinin ardından tedavi gördüğü Almanya'dan dönüşünde tutuklanan Rus muhalif lider Alexei Navalny bilinmeyen bir cezaevine nakledildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı muhalif söylemleri ve açıkladığı dosyalar ile kamuoyunda geniş yer bulan Alexei Navalny, uçakta zehirlenmesinin ardından Almanya'da tedavi altına alınmıştı. 

Tedavisinin bittikten sonra döndüğü Rusya'da havaliamında tutuklanan Navalny, farklı davalardan 11 yıl hapis cezası aldı. 

Geçtiğimiz ay hakkında açılan aşırılıkçı bir örgüt kurma ve yetkililere karşı nefreti kışkırtma suçlamaları ile 15 yıl daha hapis cezası ile yargılanacak olan Navalny'nin bilinmeyen bir cezaevine nakledildiği açıklandı. 

Navalny'nin personel şefi Leonid Volkov tarafından Telegram üzerinden yapılan açıklamada, "Aleksey'in şu anda nerede olduğunu ve hangi koloniye götürüldüğünü bilmiyoruz" ifadeleri yer aldı. Navalny'nin üst düzey yardımcısı tarafından duyurulan nakil, tepkilere neden oldu. 

Navalny, katıldığı son duruşmada Ukrayna savaşına karşı sert tavrı ile dikkat çekmiş, istilanın "aptalca" olduğunu ve "yalanlar üzerine inşa edildiğini" de öne sürmüştü.