Rus muhalif Navalny "Terörist ve aşırılık yanlıları" listesine eklendi

Uçakta zehirlenmesinin ardından Almanya'da tedavi gören ve Rusya'ya dönüşünde tutuklanan Rus muhalif Alexei Navalny, "terörist ve aşırılık yanlıları" listesine eklendi.

Ülkesindeki muhaliflere ilişkin hamleleri ve kararları ile sık sık gündeme gelen Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Karadeniz kıyısındaki 1,3 milyar dolarlık sarayından basına sızan görüntüler, tartışmaları alevlendirmişti. 

Rus muhalif lider Alexei Navalny'nin internet sayfasından yayınlanan görüntülerde, orijinal bir fotoğraf paylaşılarak, "Striptiz salonu gerçekten var. Hayal ettiğimizden çok daha kötü görünüyor" denilmiş, sarayda ayrıca kumarhane ve diskonun da varlığına dikkat çekilmişti. 

Görüntülerin paylaşılmasının ardından Kremlin yönetiminden kritik bir adım geldi. Rusya'ya dönüşünün ardından tutuklanan Rus muhalif Alexei Navalny ve destekçileri "terörist ve aşırılık yanlıları" listesine eklendi.

Kremlin'in kararı Rusya Federal Mali İzleme Servisi (Rosfinmonitoring) tarafından duyuruldu. Rosfinmonitoring tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, muhalif lider Navalny'ye yakın olan Lyubov Sobol, Vyacheslav Gimadi, Georgy Alburov, Lilia Chanysheva ve Ruslan Shaveddinov'un yanı sıra çok sayıda kişi hakkında alınan yeni karar ile bu kişilerin banka hesaplarının dondurulduğu bildirildi.

Kararın ardından Navalny'nin ekibinden Leonid Volkov sosyal medya ağı Facebook'ta "Aşırılık yanlıları ve teröristlerden oluşan güzel ekibimizde çalışmaktan gurur duyuyorum. Kremlin, kelimelerin anlamlarını değersizleştirerek ve anlamlarını ters yüz ederek, kendisi için daha derin bir çukur kazıyor" mesajını paylaştı. 

Rusya'nın terör listesinde; ASALA, Müslüman Kardeşler, El-Kaide, Taliban, Hizbut-Tahrir‎, IŞİD vb. örgütler bulunuyor.