Çipras: “Türk-Yunan ilişkilerindeki söylem gerginliği endişe verici”

Yunanistan ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakının (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, Türk-Yunan ilişkilerindeki söylem gerginliğinin endişe verici olduğunu söyledi.

Yunanistan ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakının (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, dış politikaya yönelik eleştirilerinin hükümet tarafından “Türkiye yanlısı tavır” olarak yorumlandığını ve bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

SKAI TV yayınında konuşan Çipras, Türk-Yunan ilişkilerindeki söylem gerginliğinin endişe verici olduğunu söyledi.

Çipras, SYRIZA’nın 2021’de hükümetten, Ankara-Atina anlaşmazlıklarını Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerinde olumlu bir gündemle bağdaştırmasını ve Türkiye’nin Gümrük Birliği müzakerelerinin, ikili anlaşmazlıkta Uluslararası Adalet Divanına gitme koşuluyla ilişkilendirmesini istediğini dile getirdi. Çipras, bu fırsatın kaçırıldığını söyledi. 

Çipras, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in silahlanmaya ağırlık veren bir politika izlemesini doğru bulmadığını söylerken, “Bu (çözümün) sadece bir bölümü ancak sorunu çözmüyor” dedi.

Türkiye’nin hem Avrupa hem de ABD için dikkate alınması gereken önemli bir güç olduğunu kaydeden Çipras, “Ne zaman (hükümete) eleştiri yapsak, bizi Türkiye yanlısı olarak suçlamaları olacak şey değil” ifadelerini kullandı.