ABD'de borçlulara sosyal medyadan ulaşılabilecek

ABD’de yeni yapılan bir düzenleme, borç tahsildarlarının artık sosyal medya ve kısa mesaj üzerinden borçlularla iletişim kurmasına olanak sağlıyor.

ABD Tüketici Mali Koruma Bürosu’nun (CFPB) yeni düzenlemesi, alacaklıların borçlulara sosyal medya üzerinden ulaşmasına izin veriyor. Eski ABD Başkanı Trump döneminde onaylanan değişiklik, temerrüde düşen borçlarla ilgili özel olarak iletişim kurulabileceği anlamına geliyor.

Düzenlemeyi eleştirenler ise mesajların çevrim içi ortamda kaybolabileceğini veya mahremiyet ihlallerine ve yeni dolandırıcılıkların önünün açılmasına yol açabileceğini vurguluyor.

Mesajların sayısına dair herhangi bir sınırlama belirtilmedi. Ancak belirli bir borç için her hafta yedi arama yapılabileceği yeni düzenlemede yer aldı.

Kredi verenler, sektörü düzenleyen Adil Borç Tahsilat Uygulamaları Yasası'nın sosyal medya ve cep telefonundan çok önce 1977'de oluşturulması nedeniyle değişikliğin gerekli olduğunu iddia etmişti.

Eleştirmenler, özellikle bazı insanların internete sürekli erişimi olmadığı göz önüne alındığında, iletişimin yanlış sonuçlara açabileceğini söylüyor. Vadesi geçmiş faturalarla ilgili mesajlar, özel olarak aynı isimli kişiye iletilse de yanlış kişilere gönderilebilir.

CBS News'e göre, kredi raporu olan Amerikalıların yaklaşık üçte birinin bir tahsilat kurumuna gönderilmiş borcu bulunuyor. Bu da yeni düzenlemenin milyonlarca insanı etkileyebileceği anlamına geliyor.