Akıllı saatlerden sonra şimdi de ‘’akıllı yüzük’’

Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza girmeye başlayan akıllı cihazlara bir yenisi daha eklendi. Yaşamımızın her alanında yanımızdan ayırmadığımız akıllı saatlerin ardından, sade tasarımı ve dikkat çeken boyutuyla, akıllı yüzüklerde hayatımızın bir parçası haline gelecek.

Akıllı telefonlarla birlikte hayatımıza girmeye başlayan cihazlara bir yenisi daha eklendi ve üretim tekniklerinin gelişmesiyle akıllı teknolojik cihazlar ufalmaya ve giyilebilir olmaya başladı. Sade tasarımı ve minimize edilmiş boyutuyla dikkat çeken bu akıllı yüzükler ile cep telefonlarımızı kontrol etmek oldukça kolay bir hal alıyor. Araştırma şirketlerinin yapmış olduğu anketlere göre, kullanıcılar günde ortalama 150 kez telefonlarını kontrol ediyor.Son yıllarda oldukça revaçta olan giyilebilir teknolojilerin asıl amacının da, bu oranı düşürmek ve gelen bildirimlerin kaçırılmasını engellemek olduğu biliniyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı yüzük kavramı dahi hayatımızda girdi. Direkt olarak yapay zeka üzerine kurulan ve geliştirilen bu ürünler, görüşme için telefona ihtiyacı bitiriyor. Akıllı telefonlara Bluetooth üzerinden bağlanan akıllı yüzükler, sesli asistanlara erişim sunuyor ve özel teknolojisiyle karşı tarafın sesini parmaklarınız aracılığıyla kulağımıza aktarabiliyor. Senkronizasyon işleminden sonra gelen çağrılar, mesajlar, chat bildirimleri, kalan pil miktarı ve alarm bilgileri yüzük üzerindeki ekranda görüntülenebiliyor.

Bu sayede adeta bir özel ajan gibi görüşme yaptıran teknoloji, egzersiz takibi de yapabiliyor. Yüzüklerin bir diğer özelliği de Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal mecralardan gelen bildirimler konusunda da uyarıda bulunma yeteneğine sahip olması. Telefona yüklenen özel bir yazılım ile kontrol edilen yüzükler, telefondan yaklaşık 9 metre uzaklaşıldığında uyarı veriyor ve 24 saat ile 36 saat yetebilecek dahili bataryaya sahip.

Ağırlığı oldukça hafif olan yüzükler, bünyesinde bir OLED ekran barındırıyor. Kenarda yer alan bu çok ufak ekran ile sunulan etkileşim ve kontrol imkanları artıyor. iOS ve Android işletim sistemleri için iki farklı modelde piyasaya sürülen bu akıllı yüzükler su geçirmiyor ve titreşim motoru da barındırıyor.

Kişiye özel tasarımlar

Hiç şüphesiz, giyilebilir teknolojilerden bahsettiğimizde aklımıza yüzük gelmiyordu. Akıllı saatler ve sanal gerçeklik gözlüklerinin yanı sıra  normal bir yüzükten hiçbir farkı olmayan bu yüzükler fiziksel yapısı ve yapabildikleriyle herkesi şaşırtıyor. Akıllı yüzüklerin teknik özelliklerinin yanı sıra tasarımı da bir çok kişinin zevkine hitap edebiliyor. Uygulama üzerinden bildirimleri kişiselleştirebilmenize olanak sağlayan yüzükler, 18 karat mat altın kaplama ve yarı değerli taşlar kullanılarak da hazırlanabiliyor.

Gerekli kurulumu yaptıktan sonra, 12 farklı amaçla kullanılabilen bu akıllı yüzükler kısa sürede hayatımızın bir parçası haline gelecek gibi görünüyor. Buton aracılığı ile SOS komutu, telefon görüşmesi, hareket sensörü ile çeşitli cihazların kullanımı, temassız ödeme yapma ve sabahları sessiz uyandırma gibi özellikleriyle hayatımızı oldukça kolaylaştıracak. Aynı zamanda cihazların içerisinde bulunan 4 GB dahili hafıza sayesinde, en önemli bilgilerimizin de kaybolma riskini minimuma indiriyor ve -10 ile 70 derece arasında çalışabiliyor.