"AK Partili milletvekilleri kendileri karantinaya aldı"

Türkiye'de yeni tip koronavirüs vakalarının yurt dışı bağlantılı olmasının tespit edilmesinin ardından Suudi Arabistan'da umre görevini yerine getirdikten sonra yurda dönen AK Partili milletvekillerinin havalimanında VIP'den çıktığı ve karantina kurallarına uymadığı iddia edilmişti. AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop konuya ilişkin açıklama yaptı. Umreden dönen AK Partili milletvekilleri kaçtı mı? Umreden dönen AK Parti milletvekilleri şimdi nerede?

Suudi Arabistan’da umre görevini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen AK Parti milletvekillerinin havalimanına indikten sonra VIP kapıdan kaçtıkları iddia edilmişti.
 
İddialara ilk açıklama AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı’dan geldi. Umreden dönen vekillerin kuralları yerine getirdiğini vurgulayan Bostancı, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “TBMM AK Parti Grubu milletvekilleri içinde umreye gidip dönen milletvekili yoktur. 31 vekilimiz yurt dışından geldi. Kendileri sosyal izolasyonlarını sağlıyorlar. Gruplarımızla ve bizle alakalı bir durum yok.Genel Kurul çalışmalarına Sağlık Bakanlığı'nın kuralları dahilindeki sürelerin sonunda katılacaklardır” dedi.

ŞENTOP: KENDİLERİNİ EVLERİNDE KARANTİNAYA ALMIŞ DURUMDALAR
 
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, provakasyon amaçlı bir sosyal medya hesabından paylaşılan haberi yalanlayarak, “Bir provokasyon hesabından 17 umreden dönen milletvekilinin karantinaya girmediği yazıldı.Umreden gelen vekiller güya VIP'ten kaçmışlar nasıl olmuşsa... Mart ayı başından bu ayan umreye giden ya da umreden dönen milletvekilimiz yok. Farklı ülkelerden gelen milletvekillerimiz var. Bu arkadaşlarımızla ilgili olarak da ben de partilerimizle görüştüm. Milletvekili arkadaşlarımız da sorumluluklarını gereği olarak kendilerini evlerinde karantinaya almış durumdalar. Ayrıca TBMM’de çalışan personelle ilgili de bir haber çıkmıştı. Gerek buradaki meclis hastanemizde gerekse başka hastanelere başvuran herkesi takip ediyoruz. 31 vekilimiz yurt dışından geldi. Kendileri sosyal izolasyonlarını sağlıyorlar. Gruplarımızla ve bizle alakalı bir durum yok” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN MİLLETVEKİLLERİNİ UYARMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin MYK, MKYK toplantılarında, kurul üyesi Mustafa Yel'in umre dönüşü kendisine hurma ve zemzem ikram etmesi üzerine önce "Allah kabul etsin" demiş, ardından da ziyaretten haberi olmadığını belirterek milletvekillerini uyarmıştı. 

Erdoğan milletvekillerine, “Kim gidiyorsa artık bana sorsun. Hacca gitmek farz, ama umre canın sıkıldıkça gidilecek bir yer değil. Orası Antalya değil ki, turistik yere çevirdiniz” demişti.