AK Parti’den iki yeni parti çıkar mı?

AK Parti’de yerel seçimler sonrasında başlayan kriz eski Bakan Ali Babacan’ın istifa etmesiyle daha da derinleşti. Ali Babacan ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti kurma hazırlıkları ayrı ayrı devam ederken, ‘’AK Parti içinden iki ayrı yeni parti çıkar mı?’’ söylemleri kafaları karıştırdı. Diğer bir yandan da AK Parti teşkilatlarından gelen istifa iddiaları oldukça arttı.

Ali Babacan Adalet Kalkınma Partisi (AKP)’den istifa etmesinin ardından yeni parti çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ise AK Parti’yi eleştirerek daha yavaş adımlarla ilerliyor. İki AK Parti küskününün yeni parti kurma hazırlıkları ayrı ayrı devam ederken, diğer bir yandan da AK Parti Teşkilatlarından istifa haberleri geliyor. ‘’AK Parti içinden iki ayrı yeni parti çıkar mı?’’ söylemleri kafaları karıştırırken, AK Parti küskünlerinin iki parti üzerinden ittifak ile buluşabilecekleri konuşuluyor.

AK Parti’nin kurucularından olan Ali Babacan’ın liderliğinde kurulması beklenen yeni partinin isiminin ‘’Huzur Partisi’’ olabileceği iddia ediliyor. Bu yolda Davutoğlu ve Babacan'ın farklı yöntemler izlediği de sık sık dile getirilen bir diğer konu. Babacan'ın kurmayı planladığı partinin içinde farklı kesim ve görüşlerden insanların olacağı da kulislerde konuşuluyor. Kurulacak olan partinin AK Parti’nin kuruluşundaki gibi değerlere vurgu yapacağı ama onunla da yetinilmeyip mevcut ihtiyaçlara da cevap verecek şekilde dizayn edileceği, partinin ne AK Parti, ne ANAP ne de Refah Partisi gibi olacağı ve tam merkezde yer alacağı şeklinde değerlendirmeler yapılıyor.

Ali Babacan, AK Parti’den istifa ederken "Her konuda beyaz sayfalarla işe başmak gerekmektedir’’ demişti. Parti ismi ile ilgili yaptığı bir başka açıklamasında da "İnsan hakları, özgürlükler, ileri demokrasi ve hukukun üstünlüğü vazgeçilmez ilkelerimizdir. Amacımız ülkemizin itibarını yükseltmek, halkımızın refah ve mutluluğunu artırmak, Türkiye’yi hak ettiği güzel bir geleceğe ulaştırmaktır." ifadelerinin kullanmıştı. Kulis bilgisi olarak ortaya atılan Huzur Partisi ismi, Babacanın söz konusu söylemleri ve yakın çevresinden gelen bilgiler neticesinde bir nevi netlik kazandı. Son olarak Babacan'ın partisinin adı ile ilgili, Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvuru yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

İstifa İddiaları

Yerel seçimlerde yaşanan kayıpların nedenleri araştırılarak, çok sayıda il teşkilatının revize edilmesinin gündeme geldiği AK Parti’de Türkiye genelinde çok sayıda ilden Genel Merkeze istifa dilekçeleri geldiği yönünde bir takım iddialar söz konusu. İstifaların İstanbul Seçimlerinin kaybedilmesinin ardından yapılması ve yeni parti söylemlerinin arttığı dönemde gerçekleşmesi, yeni partiye geçiş sinyali olarak değerlendiriliyor. Ali Babacan’ın yeni partisinde, AK Parti’de çeşitli dönemlerinde görevler üstlenmiş isimlerin yer alacağı ilk günden beri konuşuluyordu.

Bu isimler arasında bakanlık yapmış, grup başkan vekilliği yapmış, milletvekili olmuş çok sayıda isim olduğunu biliyoruz ancak bu isimlerin şu anki evrede dile getirilmemesinin en önemli sebebi, Babacan ve ekibinin yeni bir Adalet Kalkınma Partisi kuruyormuş havasından uzaklaşmak istemeleri. Bu algıyı yıkmak için AK Parti’de siyaset yapmamış, toplumun farklı kesimlerinden farklı ideolojilerden kişilerin de bu partinin  kuruluşunda yer alacağı çok kez belirtilmişti. Bu isimleri açıklamamalarının sebebi olarak ise, başına bir şeyler gelebilme ihtimalleri ve iktidar tarafından engellenebilecekleri ihtimalleri iddia edildi.

Abdullah Gül nerede duracak?

Ali Babacan’ın partisinin birkaç ay içerisinde kurulacağı tahmin ediliyor ve şimdilik en uzak tarihin Ekim ayı olacağı belirtiliyor. Lakin erken seçim iddiaları doğrultusunda, İYİ Parti’nin durumuna düşmemek için olası bir erken seçim kararı öncesinde parti kurulumunun olağanca hızlandırılması da söz konusu. Öte yandan yeni parti iddialarında adı en çok geçen isim olan Abdullah Gül’ün Ali Babacan’ın partisine abilik yapacak, destek olacak, yol gösterecek söylemlerine bir süredir aşınayız. Bu da demek oluyor ki Gül, aktif olarak Parti içerisinde yer almayacak.

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’unun yanı sıra Mehmet Şimşek isminin de Babacan’ın partisinde olup olmayacağı çok konuşulmuştu. Edinilen son bilgilere göre Şimşek’in kesin olarak bu hareketin merkezinde olacağını belirtebiliriz. Öte yandan dünyaca ünlü liberal iktisatçı Daron Acemoğlu’nun da bu parti hareketindeki rolü oldukça tartışılıyor. Şunu söyleyebiliriz ki Ali Babacan, Acemoğlu’nun bu partinin içinde ve kurucular kurulunda yer almasını çok istiyor. Parti programının hazırlanması sürecinde Acemoğlu’nun fikirlerinden oldukça istifade ediliyor ancak Acemoğlu kurucular kurulu üyesi olma konusunda çekimser davranıyor.

Parti’nin ideolojisi nasıl olacak?

Ali Babacan'ın kuruluş adımlarını attığı Huzur Partisi’nin ikinci bir ANAP vurgusu var. Bu ikinci ANAP vurgusu özellikle herkesi kucaklayacak etkisi ile çok dillendirildi ancak Babacan ve ekibi bu durumdan oldukça rahatsız çünkü ANAP’ın kuruluş tarihindeki Türkiye ile bugünkü Türkiye birbirinden çok farklı. Aynı şekilde AK Parti'nin kurulduğu dönem ile bugünkü dönemin de çok farklı olduğunu söyleyebiliriz. Babacan kanadı da yeni partinin 2019'un koşullarına uygun, güncel sorunlarına cevap verebilecek bir parti olacağını beyan ediyor. Özellikle partide adı geçen isimlerin hemen hemen hepsinin AK Parti geçmişi olduğu düşünülürse ikinci AK Parti ya da AKP olma beklentisi çok yüksek. Parti zemininde kürtlere özel bir ilgi gösterileceği, Parti'nin kuruluş sürecinde Kürtlere geniş bir yer açmak istedikleri söylentileride henüz reddedilmiş değil.