İşte yeni Air Force One! 2030'da hazır olacak...

ABD Başkanlarına özel olarak tasarlanan ve acil durumlarda Başkan'ın nerede olduğunun bilinmemesi için dünyada yalnızca iki tane bulunan Air Force One 2030 yılında tarih olacak. Exosonic şirketinin üreteceği supersonik uçak 2030 yılında kullanılmaya başlanacak.

ABD Başkanlarına özel olarak tasarlanan ve havada her türlü ofis hizmetlerinin verilmesini sağlayan Air Force One, önümüzdeki yıllarda görevini tamamlayacak. 

Kaliforniya merkezli Exosonic şirketi tarafından üretilecek olan yeni supersonik uçak, ABD Hava Kuvvetleri ile ortak olarak tasarlandı.

2030 yılında tamamlanarak havalanması beklenen uçak saatte 2 bin 205 kilometre hıza kadar ulaşabilecek. Çift motorlu üretilecek olan uçak 31 yolcu taşıma kapasiteli olacak.

İç tasarımı ilk kez paylaşılan uçak kamuoyunda geniş yankı bulurken, Exosonic’da görev yapan tasarımcı Stephanie Chahan, uçağın uçağın dünyadaki en hızlı kuşlardan biri olarak ifade edilen 'alaca doğan'dan esinlendiğini belirtiyor. 

ABD Başkanlarının hâlihazırda kullandığı Air Force Ona içerisinde bir ofis, hizmet birimi, uluslararası bağlantılar için bir iletişim ağı, mutfak, özel bir yatak odası ve hizmetliler için özel bir alan bulunduruyor. Yeni ve süper hızlı uçakta başkana hizmet edilebilmesi için uçağın içerisinde yalnızca iki adet mutfak iki adet de tuvalet yer alacak.