Av. Derya Yanık kaç yaşında? Av. Derya Yanık aslen nereli?

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'nde açıklanan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun 75 kişilik listesinde yer alan Av. Derya Yanık, hem sosyal medyada hem de Google'da en fazla aranan isimlerden birisi oldu.

1972 yılında Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde dünyaya gelen Derya Yanık, İlk ve orta öğretimini burada tamamladı. Adana Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Yanık, 1996 yılında İstanbul Barosu'nda stajını tamamlamasının ardından serbest avukat olarak çalışmaya başladı. 

İnsan hakları, aile hukuku, çocuk ve kadın hakları alanlarında faaliyetlerine devam eden Av. Derya Yanık, pek çok sivil toplum kuruluşunda da görev aldı. Çeşitli basın-yayın organlarında mesleki, siyasi ve edebi yazılarıyla yer alan Av. Derya Yanık, yayınlanmış çalışmalarıyla da literatüre katkı sağladı.

AK Parti İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu üyesi olan ve 2004 - 2014 yılları arasında beş ve altıncı dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği görevlerini üstlenen Av. Derya Yanık, İBB Hukuk Komisyonu Başkanlığı görevini de yürüttü. AK Parti Grup Sözcüsü olarak da İBB'de görev alan Av. Derya Yanık aynı zamanda KADEM Yönetim Kurulu üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor. 

Av. Derya Yanık, AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'nde 75 kişilik Merkez Karar ve Yönetim Kurulu listesinde yer almıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı 21.04.2021 tarihli Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan karar ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına atandı.