El-Mesudi'nin kitabını MOSSAD, CIA mi yayıyor?

Sosyal medyada birkaç gündür binlerce insanın birbirine gönderdiği ve paniğe neden olan mayıs ayında büyük bir deprem olacağına ilişkin mesaj gerçeği bir kehanet mi? El-Mesudi'nin kitabı gerçeği yansıtıyor mu? Mayıs ayında büyük bir deprem olacak mı? Ahbar-üz Zaman kitabını FETÖ mü yaydı? Ahbar-üz Zaman'ı MOSSAD, CIA mi yaydı?

Dünyada, 2020 yılından başından bu yana yaşanan olaylar, tüm insanların komplo teorilerini, distopik filmleri, kehanet kitaplarını, biyolojik savaş söylemlerini de beraberinde getirdi.

Sosyal medyada ve Whatsapp gruplarında son paylaşılan görsel ise binlerce kişide panik ve strese neden oldu.

Ebu'l Hasan Ali Bin hüseyin Bin Ali Mesudi tarafından yazılan Ahbar’uz Zaman adlı kitaptan alındığı iddia edilen bilgilerin yer aldığı görselde, “Müellif: İbrahim Bin Salukiyye vefatı hicri 463. İki rakam eşit olunca (20=20) o zamanın hastalığı yayılınca, hacılar ziyaretten men edilince, velveleler gizlenince, çekirge istilası olunca, Rum meliki ani bir hastalıkla ölünce, kardeş kardeşten korkunca, çöldeki yahudiler gibi olduğunuz zaman, fiyatlar yükselip işler kesata uğradığı zaman: çocukların saçlarını ağartan insanların üçte birinin öleceği temelleri yıkan Mayıs depremini bekleyin” ifadeleri yer alıyor.Kitap, kelime olarak haber anlamına gelen ‘Ahbar’ tanımını içerisinde barındırırken, aslında Ahbar’uz Zaman isimli iki ayrı kitap bulunuyor. Ahbar-uz Zaman kitaplarından biri, 1435 yılında Abdulkerim Muhammed Nasır tarafından kaleme alınmış ve Arap tarihini anlatıyor.Diğer Ahbar-üz Zaman kitabı ise, tarihçilerin Mes’udi mahlasıyla andıkları, Ebu'l Hasan Ali Bin Hüseyin Bin Ali El-Mes’udi. Mesudi’nin kitabı diğerine göre daha meşhur olmasına rağmen, bu kitabın içerisinde de sosyal medyada yer alan bilgilere dair bir şey bulunmuyor.

Ürdün’den yayın yapan doğrulama platformu Fatabyyano’da yer alan bilgiye göre, sosyal medyada özellikle Arap’lar tarafından paylaşılan bilgiler, El-Mes’udi’nin kitabında yer almıyor. Yayınlanan belgede ise, önemli Arapça hataları ve Mayıs ayının kullanımıyla ilgili yanlışlıklar olduğunu kanıtlarıyla birlikte ortaya koyuldu. Ayrıca El-Mes’udi’nin iddia edilenden 200 yıl önce yaşadığı biliniyor.

Konu ile ilgili kendi sosyal medya kanalında bir video yayınlayan Cübbeli Ahmet Hoca adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, kitabın şarkiyatla uğraşan MOSSAD, CIA gibi birimler tarafından yayılmış olabileceğiniz ve hatta kendisinin aklına FETÖ’nün de geldiğini söyledi. İbarelerin kurgulama olduğunu söyleyen Cübbeli Ahmet, mayısta deprem olacak iddiasını da yalanladı.