ABD'den üç Afrika ülkesine yaptırım

Biden yönetimi, insan haklarına ve anayasal ilkelere aykırı eylemlerde bulunduğu için Etiyopya, Mali ve Gine’yi ABD-Afrika ticaret anlaşmasından çıkardığını duyurdu.

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR), Etiyopya, Mali ve Gine hükümetlerinin Afrika Büyüme ve Fırsat Yasası’nı (AGOA) ihlal eden eylemlerde bulunduğu için programdan çıkarıldığını duyurdu.

Açıklamada, ABD’nin hem Gine hem de Mali’deki hükümetlerin anayasaya aykırı eylemlerinden derin endişe duyulduğu ifade edildi. Ayrıca Kuzey Etiyopya’daki çatışmalarda hükümet ve isyancılar tarafından uluslararası kabul gören insan haklarının ağır ihlalleri konusundaki endişeleri dile getirildi.

Afrika ülkelerinin Washington büyükelçiliklerinden konuya dair herhangi bir yorum yapılmadı.

AGOA, ABD ve Afrika arasındaki ticareti kolaylaştırmak ve düzenlemek için eski ABD Başkanı Bill Clinton hükümeti tarafından 2000 yılında uygulamaya konuldu.

Anlaşmaya göre, insan hakları, yönetişim ve çalışma koşullarına ilişkin maddelerin yerine getirilmesi ve ülkelerin topraklarında Amerikan ürünlerine gümrük yasağı uygulanmaması koşuluyla, binlerce Afrika ürünü indirimli ithalat vergilerinden yararlanabiliyor.