Bilim insanları ağızda eriyen aşı bantları üzerinde çalışıyor

Kanadalı bilim insanları aşı ve ilaçların ağız içine yapıştırılan bantlar yoluyla vücuda alınmasını sağlayacak yeni bir çalışma gerçekleştiriyor. Söz konusu çalışmanın olumlu sonuç vermesi hâlinde, aşı tedariğinde yaşanan sorunlar sona erebilir ve aşılar zarf içinde kolayca gönderilebilir.

Kanada’nın resmi devlet kanalı Canadian Broadcasting Corporation (CBC) yer alan habere göre,  McMaster Üniversitesi Kimya ve Kimyasal Biyoloji Bölümü’nün bilim ekibi, aşıların ağızda eriyen ince şerit yoluyla alınması üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor. 

Araştırmanın başkanlığını yürüten Prof. Alex Adronov, pek çok insanın iğne olmayı sevmediğini belirterek, "Bu yüzden oral aşının bariz bir avantajı var. Yani yapmaya çalıştığımız şey, aşı bileşenlerinin iğne yoluyla kola verilmesinden ziyade, ağızdan ve hızlı çözünebilir bir film ile verilmesini denemek istiyoruz" dedi.

İLK DENEMELER OLUMLU SONUÇ VERDİ

Çalışmanın erken keşif aşamasında olduğunu kaydeden Adronov, ilk denemelerin hayvanlar üzerinde yapıldığını ve olumlu sonuçlar alındığını belirtti. Ayrıca bir biyoteknoloji firması ile birlikte ortak çalışma gerçekleştiren bilim insanı, ikinci aşamaya geçmeyi planladıklarını kaydetti. 

Araştırmada yer alan Kanadalı biyoteknoloji firmasının CEO'su Mark Upsdell de yaptığı açıklamada, hâlâ koronavirüs salgını ile mücadelede kullanılan Pfizer ve Moderna gibi aşıların her zaman sıfırın altında 15 ila 80 santigrat derece arasındaki soğuk zincirde kalması gerektiğini hatırlattı.

‘’AŞILARI ZARFLA GÖNDERMEK MÜMKÜN OLACAK’’

Bu durumun tedarikte ciddi sorunlara neden olduğunu aktaran Mark Upsdell, şunları kaydetti:

"Ekibimiz proteinleri 40 santigrat derecede stabilize edebildi. Bu da oyunun kurallarını değiştiriyor. Dünyadaki ülkelerin yüzde 60'ı veya daha fazlası sıcak kuşakta. Kuzey Amerika'da sahip olduğumuz lojistiğe sahip olmayan tüm bu ülkeleri düşününce, aşıların soğuk zincir gerekmeden bu şeritlerle taşınması daha da önemli hale geliyor. Bu aşıları, bir zarfla bile göndermek mümkün olacak. Taşıma maliyetleri de çok ama çok düşecek."