Birçok ünlü markanın bitter çikolatasında ağır metallere rastlandı

ABD’de ünlü çikolata markalarında yapılan bir testte, bitter çikolataların içinde kurşun ve kadmiyum gibi insan sağlığına zararlı ağır metallere rastlandı.

Consumer Reports (Tüketici Raporu) adlı bağımsız, kâr amacı gütmeyen kuruluşun yaptığı testlerde, popüler çikolata markalarının ürünlerinde sağlığa zararlı ağır metallere rastlandı.

28 markada yapılan testte, bütün markaların çikolatalarının zararlı maddelerle kirlenmiş olduğu, ancak bunlardan beş tanesinin aşırı derecede sağlıksız boyutlara ulaştığı belirlendi.

Insider’ın haberine göre Tony’s, Hershey’s gibi markalarda aşırı seviyede kurşun tespit edilirken, Dove ve Beyond Good markalarında yüksek seviyede kadmiyum elementi tespit edildi. Lindt ise iki metali de aşırı seviyede içeren markalardan biriydi.

Yüksek seviyelerde kurşun elementine maruz kalmanın bilişsel gelişime zarar verdiği ve sinir sisteminde sorunlara yol açtığı bilinirken, kadmiyum elementinin ise yüksek dozda tüketilmesinin kansere yol açtığı biliniyor. 

Raporda, bu metallere ilişkin herhangi bir yasal sınır olmamasından dolayı, çikolatalardaki dozların federal bir suç teşkil etmediğine dikkat çekildi.